Ponad 600 eksponatów. Z lwowskiego muzeum zniknęły cenne zabytki, w tym obrazy Matejki i Grottgera

Podczas przeprowadzonej niedawno inwentaryzacji zbiorów Lwowskiej Galerii Sztuki stwierdzono brak 621 eksponatów. Zginęły m. in. obrazy Jana Matejki i Artura Grottgera.

Wśród brakujących eksponatów były starodruki, rzeźby, obrazy i meble. Niedobór stwierdzono w wyniku przeprowadzonej inwentaryzacji zarządzonej na polecenie dyrektora Lwowskiej Galerii Sztuki Tarasa Wozniaka. Gdy zimą odkryliśmy, że przepadły starodruki, rozpoczęliśmy szczegółową inwentaryzację całych zbiorów muzealnych. Okazało się, że brakuje łącznie 621 dzieł sztuki różnych epok, poczynając od XVI wieku, a na XX wieku kończąc – poinformował Wozniak. – Wiem, że największej liczby eksponatów nie doliczono się w magazynach Zamku w Olesku. Muzealnik opublikował spis brakujących zabytków i poinformował o całej sprawie policję. Główny kustosz muzeum w Zamku Oleskim Tatiana Sabodasz została obarczona przez dyrektora LGS odpowiedzialnością za zniknięcie monet i podmianę eksponatów muzealnych.

Źródło: belsat.eu

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

One Comment

  1. Nie od dziś wiadomo, że muzea okradane są przez samych muzealników. W sieradzkim muzeum podczas inwentaryzacji stwierdzono brak około tysiąca eksponatów. Winą obarczono, ducha winnego, zmarłego dyrektora muzeum, który był chodzącą uczciwością. Cóż, zmarły się nie obroni, a złodzieje mogą spać spokojnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*