Poszukiwani bohaterowie Kolejarze

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, z inicjatywy Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”, przy wsparciu Fundacji Grupy PKP, rozpoczęły się prace nad projektem „Portal internetowy – baza danych. Kolejarze – zapomniani polscy bohaterowie”. Zapraszamy do dzielenia się informacjami i zdjęciami na temat Kolejarzy, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości naszego kraju pod zaborami, w I czy II wojnie światowej, a także w okresie komunizmu. Chcemy poznać naszych „cichych bohaterów”!

W październiku ruszyły prace nad projektem elektronicznej bazy kolejarzy zasłużonych w walce o niepodległość Polski w XX w. W bazie autorzy pragną upamiętnić „cichych bohaterów” walk o niezawisłość naszej Ojczyzny w różnych momentach dziejowych, czyli pod zaborami, w I i II wojnie światowej, a także w okresie komunizmu.

Wiele naszych rodzin było i jest od pokoleń związanych z kolejnictwem. Wielu z naszych przodków zasłużyło się dla Polski. Warto przypomnieć ich życiorysy.

Zachęcamy do włączenia się każdego z Was w realizację projektu. Przysyłajcie dane biograficzne kolejarzy i pracowników kolei, których biogramy, zdjęcia i związane z nimi historyczne dokumenty, Waszym zdaniem, warto  umieścić w bazie. Historycy z Fundacji „Kresy RP” opracują biogram każdej osoby, na podstawie przesłanych przez Was materiałów. Zamieszczony w elektronicznej bazie, z dołączonymi archiwalnymi zdjęciami i dokumentami, na lata stanowić będzie upamiętnienie naszych bohaterów – polskich kolejarzy.

Materiały prosimy przesyłać do Fundacji „Kresy RP”. Kierownikiem projektu jest Aneta Hoffmann:

Czekamy na Wasze propozycje!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*