Poszukiwania artefaktów po rdzennych mieszkańcach Kanady pod lodem

3 lutego 2018 roku grupa kanadyjskich nurków ustanowiła nowy rekord w nurkowaniu podlodowym. Członkowie zespołu PTO Exploration poszukiwali na dnie jeziora Mazinaw pozostałości po rdzennych mieszkańcach Kanady.

Jezioro Mazinav znajduje się w Bon Echo Provincial Park, 130 km na południowy zachód od Ottawy. Na jego dnie znajdują się ślady człowieka mające nawet 1500 lat. To znalezienie sąsiadujących z jeziorem piktogramów sprzed piętnastu stuleci skłoniło PTO Exploration do zbadania głębin.

Pojedynczy artefakt może zmienić historię Kanady – wyjaśnił Kevin Brown, student antropologii na University of Ottawa. Głównym zagadnieniem jego pracy magisterskiej są właśnie pozostałości i artefakty po rdzennych mieszkańcach Kanady.

Niestety podczas nurkowania na 132 m nie znaleziono żadnych pozostałości. Grupa nurków jednak się nie poddaje i zapowiada, że było to dopiero pierwsze nurkowanie i planują już następne.

Z powodu niskich temperatur odbyło się ono z wykorzystaniem ogrzewania elektrycznego. Był to przy okazji test przed planowaną na sierpień tego roku wyprawę nurkową do Arktyki.

Na chwilę obecną brak oficjalnego potwierdzenia osiągnięcia Rekordu Świata. Jako wcześniejsze rekordy podaje się nurkowanie na 72 m w Lake Témiscouata w Quebecu z 1997 roku oraz nurkowanie w polskim jeziorze Hańcza na głębokość 105 m w 1999 roku.

Źródła: divers24.pl

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*