Poszukiwania ORP Orzeł będą wznowione

Poszukiwania ORP Orzeł będą wznowione. Pomimo braku postępów, ekipy poszukiwawcze nie poddają się. Latem wyruszy kolejna ekspedycja w poszukiwaniu zaginionego okrętu podwodnego II RP.

Okręt podwodny ORP Orzeł zaginął w 1940 r. Istnieje teoria, że został omyłkowo zbombardowany przez samolot angielski. Dlatego ekspedycja, która wyruszy latem tego roku zamierza dokładnie przebadać blisko 1500 km2 Morza Północnego.

Hipotez co do tego w jaki sposób okręt zatonął jest bardzo wiele. Historyk Hubert Jando, autor książki poświęconej tej tajemniczej historii ORP Orzeł. Historia i hipotezy jego zaginięcia, podkreśla, że te najbardziej prawdopodobne to awaria okrętu, omyłkowe zbombardowanie przez angielski samolot lub też wpadnięcie na minę. Ja upieram się przy drugiej teorii. W ostatnim czasie dotarłem do kolejnych dokumentów, które potwierdzają, że taki atak angielskiego samolotu na niezidentyfikowany dotąd okręt, miał miejsce, a jednym okrętem operującym w tym czasie w rejonie Morza Północnego, który nie powrócił wówczas do bazy, był Orzeł. – mówi Jando dla TVN24. Dodał, że do dziś dotarł do kilkunastu dokumentów, które pośrednio potwierdzają teorię dotyczącą przypadkowego bratobójczego ataku, a – w jego opinii – w nieudostępnionych bądź niezbadanych dotąd zasobach archiwów brytyjskich może znajdować się nawet bezpośrednie potwierdzenie tej hipotezy. Jando wyjaśnił też, że źródła, które badał ostatnio wskazują na to, że do takiego ataku mogło dojść w strefie, w której lotnictwo brytyjskie obowiązywały ograniczenia dotyczące ataków na okręty.

W drugiej połowie czerwca 2017 r. wyruszy kolejna ekspedycja finansowana ze środków prywatnych. Wszystkie poprzednie, organizowane chociażby przez Instytut Morski w Gdańsku, kończyły się fiaskiem. Miejmy nadzieję, że tym razem wszystko pójdzie po myśli badaczy.

Źródło: tvn24.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Szymon P. Rytka

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*