Badania archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku potrwają dłużej. Znaleziono fundamenty z XIV wieku

Rozpoczęte w lipcu tego roku wykopaliska archeologiczne w obrębie Starego Rynku w Słupsku potrwają dłużej niż wcześniej zakładano. Powodem takiego stanu rzeczy są znalezione fundamenty pierwszego ratusza miejskiego z XIV wieku, wymagające dokładniejszych badań archeologicznych.

Badania pierwotnego ratusza miejskiego w Słupsku trwają od lipca tego roku. Jak ustalili archeolodzy podziemna konstrukcja ratusza wykracza poza obszar pierwotnie objęty wykopaliskami i dlatego konieczne jest przedłużenie prac archeologicznych o co najmniej tydzień czasu. W trakcie wykopalisk okazało się, że fundamenty XIV – wiecznego ratusza wykonane zostały solidniej aniżeli mury ratusza zbudowanego kilka wieków później (pod koniec XVIII wieku). Wpływ na to miał występujący wówczas regres  w murarstwie. W przypadku piewotnego ratusza widać staranność wykonania, lico fundamentu zostało solidnie wykonane. Cegły zostały ułożone według tzw. wątku wendyjskiego – dwie długie cegły i jedna krótka, i tak cały czas. Brak jest jednak dokładnych danych historycznych wskazujących na rok budowy pierwszego ratusza. W przypadku ratusza zbudowanego w 1799 roku do budowy użyto cegły rozbiórkowej a jakość wykonania tego budynku pozostawia wiele do życzenia.

Fundament średniowieczny wyszedł po wschodniej stronie Starego Rynku i wchodzi częściowo  w ulicę Grodzką. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków i Zarządem Infrastruktury Miejskiej postanowiliśmy trochę poszerzyć obszar badań i stąd przedłużenie czasu ich wykonania  – powiedział kierujący badaniami archeolog Maciej Marczewski.

Dotychczas archeologom udało się odkopać piwnice po ratuszach miejskich, fundamenty przyległych do nich budynków oraz wydobyć około ośmiuset monet i przedmiotów codziennego użytku liczących kilkaset lat. Połowa wykopalisk została już zasypana na nowo piaskiem. Przeprowadzone badania pozwoliły lepiej poznać historię słupskiego Starego Rynku. Częściowo obaliły również mit o porządnym planowaniu i budowaniu w dawnych czasach.

Pierwotny ratusz miejski w Słupsku istniał w tym miejscu około trzystu – czterystu lat. Przed nim prawdopodobnie istniała jakaś konstrukcja drewniana, której śladów jednak nie znaleziono. Budyenk miał około 10 metrów szerokości i dwudziestu metrów długości. Poźniej dobudowano do niego kolejne przylegające obiekty. Wykopane zostały fundamenty po podcieniach, arkadach od strony południowej. Odsłonięto również fundamenty po budynku „przyklejonym” od strony północnej, a także piwnice od strony zachodniej. Pierwszy ratusz rozebrano do poziomu fundamentów. Kolejny budynek magistratu był większy od pierwszego. Podczas budowy fundamentów nowego ratusza budowniczowie przecięli nowymi murami stary fundament. W wielu miejscach podstawy obu budynków wzajemnie się zazębiają. Znaleziono również łuki po pwinicach, posadzkę i ślady po pożarze. Ślady ognia nosi także część cegieł.

Archeolodzy podkreślają również, że trwające wykopaliska są pierwszymi pracami archeologicznymi na Starym Rynku od ponad pół wieku.

Źródła: radiogdansk.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*