Potwierdzono starożytne stosunki egipsko-chińskie

Najnowsze badania archeologów i historyków potwierdziły starożytny rodowód stosunków egipsko- chińskich. Jednak okazały się one dużo „młodsze” niż dotąd sądzono w środowiskach naukowych. A już na pewno nie są spokrewnione systemu zapisu tych obu kultur.

Właściwie już od XIX wieku niektórzy archeolodzy i historycy sugerowali, iż chińskie pismo może być spokrewnione z egipskim systemem zapisu a nawet może wprost od niego pochodzić. Późniejsze badania zdawały się teorię tę potwierdzać i wywodzić początki relacji egipsko- chińskich już z II tys. p.n.e.

Najnowsze badania potwierdziły istnienie stosunków państwa faraonów z Państwem Środka już w starożytności– bardzo odległej starożytności. Mogły sięgać nawet wspomnianego II tysiąclecia, czego zdają się dowodzić ślady obecności Egipcjan w Chinach i odwrotnie. Badania polskich naukowców z Uniwersytety Szczecińskiego pokazały, że teoria o egipskim pochodzeniu chińskiego pisma może być zakłamanym przekazem sformułowanym już przez greckich historyków.

Badania starożytnych stosunków międzynarodowych i międzykontynentalnych są bardzo rozwojowe i mogą ujawnić jeszcze wiele ciekawych wątków z naszej przeszłości.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*