Poznańskie serce dla Lwowa

Poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa wraz ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej po raz 32. organizuje akcję charytatywną „Serce dla Lwowa”. Przez cały listopad przygotowują świąteczne paczki dla Polaków mieszkających we Lwowie, które zawożą na Kresy. Docierają do blisko 120 rodzin oraz sześciu polskich parafii.

Początki akcji sięgają 1989 r., kiedy zawiązał się poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Od początku inicjatywie przyświecała idea pomocy charytatywnej dla rodaków na Kresach. W 1996 r. w działanie włączyli się harcerze ZHR. Ich pomoc trafia do najuboższych i schorowanych starszych osób, do dzieci w polskich przedszkolach i szkołach oraz do parafii rzymskokatolickich we Lwowie i obwodzie lwowskim.

Sytuacja na Ukrainie nie jest łatwa. Ludzie żyją w biedzie, przy braku stabilizacji politycznej. Polacy żyją tam od lat w trudnych warunkach, bez pomocy państwa – mówi Stanisław Łukasiewicz, koordynator akcji. Stan zdrowia niektórych osób nie jest najlepszy, ale bardzo są związani z Polską, mimo że nie odwiedzali jej od lat. Wspierają polskie szkoły, uczestniczą w polskich mszach, edukują młodych – dodaje.

Harcerze roznoszą paczki samodzielnie, korzystając z siły własnych mięśni i komunikacji zbiorowej. Biorą po dwie paczki na turę, a każda waży co najmniej 15 kilogramów. Nie przejmują się trudnościami. Najważniejsze jest dotarcie do konkretnej osoby. Tam czeka na nich ogromna wdzięczność i chwila rozmowy. Dla Polaków jest to okazja do poznania aktualnej sytuacji w kraju, powspominania minionych lat.

Nasi wychowankowie angażują się na wielu płaszczyznach – mówi phm. Łukasz Tadyszak HR, koordynator akcji ze strony ZHR. – Najmłodsze zuchy przygotowują świąteczne kartki, harcerze i wędrownicy pracują w marketach, szkołach i naszej bazie na Dębcu, a pełnoletni instruktorzy wyjeżdżają z darami na Kresy.

Do 30 listopada każdy może wesprzeć akcję swoim działaniem. Organizatorzy zbierają pieniądze poprzez portal misyjne.pl. Darowizny można również wpłacać na konto Towarzystwa Miłośników Lwowa: 06 1020 4027 0000 1302 0293 3455. Dary materialne można przekazać do bazy w Szkole Podstawowej nr 84 przy ul. Świętego Szczepana 3 na poznańskim Dębcu w dniach 26–30 listopada w godz. 15.00 do 21.00.

Dzięki naszej pomocy obdarowani mogą spędzić święta w godnych warunkach, ze świadomością że w ojczyźnie jest ktoś, kto o nich pamięta. To piękny i budujący prezent bożonarodzeniowy – podsumowuje Stanisław Łukasiewicz z poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*