Pozostałości po Legionie VII Claudia Pia Fidelis

Kostolac, Serbia – w pobliżu kopalni węgla zaczęto odkrywanie pozostałości po siedzibie rzymskiego legionu. Wyjątkowym aspektem wykopaliska jest położenie na terenie wiejskim.

Archeolodzy z Serbii dokonali odkrycia kwatery głównej (principia) rzymskiego Legionu, w miejscowości Kostolac, na wschód od Belgradu. Odkrycie ważne jest z powodu miejsca, w jakim się znajduje, a mianowicie – jest to pole uprawne. Zakres badań archeologicznych może być dzięki temu rozszerzony względem dotychczasowych odkryć na tym terenie, ponieważ pozostałe badania prowadzone były na terenach miejskich, które z wiekami przeobrażane były wraz z rozbudową miast.

Dotychczasowe badania archeologiczne odkryły ponad 100 zabudowań rzymskich kwater głównych na terenach byłego Cesarstwa Rzymskiego. Zaskakującym faktem jest głębokość, na jakiej znajduje się kwatera główna – jest to jedynie metr pod ziemią. Powierzchnia koszar szacowana jest na 3500 m2, dotychczas przebadano 25% szacowanego rozmiaru kwatery głównej. Powstanie Legionu związane jest z Pompejuszem Wielkim, który powołał tę jednostkę w 65 r. p.n.e.

Ciekawym znaleziskiem w kompleksie, jak na razie 40 pokojowym, jest 120 rozsypanych srebrnych monet przez całą długość pokoju. Przypuszczenia Serbskiego badacza z Belgradzkiego Instytutu Archeologicznego dotyczące srebrnych monet, wskazują na klęskę żywiołową, którą była dotknięta kwatera główna.

Prace archeologiczne musiały być wstrzymane z powodu warunków pogodowych, zostaną wznowione wiosną 2021.

Źródło: o2.pl

Konrad Ogłaza

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*