Prof. Jacek Purchla nowym przewodniczącym Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

Polski Komitet ds. UNESCO poinformował o tym na stronie internetowej: stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO przejął prof. Jacek Purchla.

Podczas obrad komitetu, które przerwano w lipcu tego roku w Stambule, a potem je kontynuowano w Paryżu, podjęto decyzję w sprawie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa-odbędą się one między 2 a 21 lipca 2017 r. w Krakowie. Wiązało się to z przekazaniem funkcji przewodniczącego tegoż komitetu przedstawicielowi państwa gospodarza: został nim prof. Jacek Purchla (pozostanie nim do momentu zakończenia sesji Krakowie), który jest nie tylko wybitnym znawcą zagadnień dziedzictwa kulturowego, ale także dyrektorem Międzynarodowego Centrum Kultury i przewodniczącym Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Tak jak wcześniej zapowiedziano, podczas przyszłorocznej sesji w Krakowie może być rozpatrywany polski wniosek o wpisanie tarnowskich podziemi i naziemnych obiektów pogórniczych na listę światowego dziedzictwa.
Komitet Światowego Dziedzictwa to prestiżowe gremium-w jego skład wchodzą przedstawiciele 21 państw, których wybiera się spośród 192 sygnatariuszy Konwencji Światowego Dziedzictwa. Spotkanie komitetu odbywa się przynajmniej raz w roku, a kadencja jego członków trwa 6 lat. Polska ponownie została jego członkiem w 2013 r. i mogła starać się o organizację sesji, a wcześniej tylko raz zasiadała w komitecie, tuz po ratyfikowaniu konwencji (skrócona kadencja 1976-1978), a obecna kadencja obejmie lata 2013-2017.
Od 1977 r. w różnych miastach mają miejsce sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO-w ostatnich latach odbyły się w Sewilli, Paryżu, Petersburgu i Bonn, a tym roku gospodarzem był Stambuł. Zaś w roku 2017 delegaci ze 190 krajów (ok. 1 tys.) będą obradować w Centrum Kongresowym ICE Kraków (jeden z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie). Kraków, zaraz po Quito w Ekwadorze, zajmuje szczególne miejsce na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO jako 2 pierwsze zespoły staromiejskie wpisane już w 1978 r.

Źródło: www.dzieje.pl

Fot.: Jacek Purchla (2013)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacek_Purchla#/media/File:Jacek_Purchla_byVetulani.JPG

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*