Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele | Recenzja

Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele, Eva Mozes Kor, Lisa Rojany Buccieri

Josef Mengele był zawsze obecny na nowo przybyłych transportach do rampy Auschwitz. W tłumie wynajdował swoje ofiary, przeważnie bliźnięta, albo karły do eksperymentów medycznych. Anioł Śmierci podczas swoich doświadczeń próbował zmieniać kolory tęczówek, przeprowadzał transfuzje krwi niezgodne z krwią drugiego pacjenta, czy też szukał sposobu na zwiększenie porodów aryjskich dzieci. Kiedy Armia Czerwona wkroczyła, aby wyzwolić obóz doktor Mengele zabrał całą dokumentację medyczną i próbował przedostać się do Brazylii.

Autorką książki jest Eva Mozes Kor, czyli główna bohaterka powieści. W książce Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele możemy ujrzeć miłość – ale dwojga sióstr, które walczyły o przeżycie. Eva Mozes i jej siostra bliźniaczka Miriam trafiły do Auschwitz w wieku dziesięciu lat. Obie zostały wybrane przez Anioła Śmierci do medycznych eksperymentów. Podczas pobytu w obozie były poddawane licznym badaniom oraz wstrzykiwano im rożne substancje, a następnie obozowi lekarze obserwowali jak po nich reagują. Podczas wstrzykiwania substancji Eva poważnie zachorowała, lecz jej wielka miłość do siostry i chęć ocalenia, pozwoliły jej wyzdrowieć. Doktor Mengele spisał ją już na straty, ale mała dziewczynka w czasie nocy ciągała się po podłodze, aby dojść do kranu po kilka kropel wody. Stosowała różne chwyty, udając przed lekarzami, ze wraca do zdrowia. Po wyzdrowieniu Eva wróciła do baraku, gdzie znajdowała się jej siostra. Piętno eksperymentów odcisnęło ślad nie tylko w psychice kobiet. Nerki Miriam nie rozwinęły się; zostały wielkości jakie ma dziesięcioletnia dziewczynka. Oprócz tego bliźniaczka popadła w stan „muzułmaństwa”, który często występował w obozach koncentracyjnych. Oznaczało to otępienie życia, które prowadziło większość więźniów do śmierci.

27 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Auschwitz i wyzwoliła siostry, lecz na świecie nie miały już nikogo. Przeżyły – i do końca żyły z piętnem „ocalonych”.

Książka Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele, ma charakter autobiograficzny. Doktor Mengele nigdy nie poniósł kary za swoje pseudomedyczne eksperymenty. Bliźniaczki założyły razem fundację CANDLES (Children of Auschwitz Nazi Deadly Lab Experiments Survivors), zrzesza ona osoby, które przeżyły te potwornedoświadczenia. Podczas jednej z wizyt w Auschwitz Eva Mozes Kor powiedziała, że wybacza swojemu oprawcy… Okazała mu miłosierdzie – którego zabrakło dla ofiar Anioła Śmierci.

Książka została napisana przystępnym językiem, aby każdy odbiorca mógł ją zrozumieć. Autorka umieściła na sam koniec przesłanie do młodego człowieka. Uważam, że każdy powinien sięgnąć po tą lekturę, aby być świadomym tego co działo się w przeszłości. Plusami książki są umieszczone zdjęcia; kadry z Auschwitz, gdzie widzimy za drutami obie znajdujące się bliźniaczki.

Z radością mogę stwierdzić, że ta pozycja nie posiada minusów. Więc nie czekaj dłużej, sięgnij po tą książkę i wyciągnij własne refleksje.

Karolina Chmielińska

Ocena recenzenta: 6/6

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*