Wojska specjalne | Recenzja

B. Pacek, Wojska specjalne Sił Zbrojnych RP

GROM, AGAT, Formoza, JWK – duma polskiej armii. Najlepsi z najlepszych wśród żołnierzy polskich sił zbrojnych. Każdy z tych oddziałów mógłby być bohaterem osobnej monografii i to obszernej monografii. Ale na polskim rynku wydawniczym brakowało popularnej opowieści i nich wszystkich razem wziętych. Ale już jest.

Książka autorstwa prof. gen. Bogusława Packa, będąca monografią wszystkich polskich sił specjalnych ukazała się nakładem wydawnictwa Rytm. W mojej opinii jest to pozycja nawet więcej niż poczciwa. Na kolejnych stronach skrywających się między solidnymi, twardymi oprawami autor jak najszczegółowiej ale w sposób wysoce przystępny ukazuje czytelnikowi większość dziejów i rzeczywistości polskich wojsk specjalnych.

Świetny fragment stanowi początkowy rozdział poświęcony historii polskich wojsk specjalnych, wywiedziona od wieku XVI. Niestety, ale zrozumiale z uwagi na tematykę i koncepcję książki, bardzo pobieżnie potraktowane zostały stulecia od XVI do XIX. Zasadnicza część rozdziału poświęcona jest – co zrozumiałe – okresom, kiedy to w armiach całego świata tworzono formacje specjalsów. A w dziejach Polski były to lata istnienia II RP, II wojny światowej i czasów LWP, I co ciekawe właśnie ten urywek rozdziału poświęcony wojsku polskiemu w okresie dominacji komunizmu jest zdecydowanie najciekawszy.

W kolejnej części auto prezentuje szczegółowo każdą z jednostek, którą można zaliczyć do polskich sił specjalnych. Każda z nich została opisana w bardzo rzetelny sposób Zresztą jak na wojskowego przypadło. Styl jest konkretny, rzeczowy i co najważniejsze krótki. Książka Packa nie jest więc opasłym tomiszczem, jak można byłoby się spodziewać po pracy tego typu, a liczy niespełna 300 stron. A w nieco tylko ponad osiemdziesięciu stronnicowym rozdziale szczegółowo opisano tradycje, symbolikę, strukturę, zadania i najważniejsze osiągnięcia każdej z siedmiu polskich jednostek specjalnych. A w kolejnych zapoznaje czytelnika ze sposobem rekrutacji i szkolenia oraz typem umundurowania każdego z tych oddziałów. A wszystko – jak przystało na wojskowego, acz z nieco humanistycznym zacięciem – bardzo konkretnie, krótko i na temat.

Styl pisania autora może nie przypaść do gustu każdemu, bo i jest specyficzny. Mnie osobiści przypadł. Dlatego mogę zapewnić, że książkę czyta się bardzo przyjemnie i lekko a przy tym dość szybko. A narracji Packa dopełnia jeszcze świetny moim zdaniem wstęp autorstwa gen. Piotra Pataląga, trochę może bardziej siermiężny w stylu, ale też ciekawy i przystępny.

Dlatego właśnie całość oceniam stosunkowo wysoko, ponieważ książki takie jak ta są świetnym kompendium wiedzy o polskim wojsku współczesnym.

Wydawnictwo: Rytm

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*