Jerzy Stanisław Majewski, Tomasz Urzykowski, Przewodnik po powstańczej Warszawie
Przewodnik po powstańczej Warszawie, to spisany subiektywnie przez autorów szlak pamięci ulicami, które przemierzali walczący powstańcy z nadzieją i marzeniem o wolnej stolicy i Polsce. Tu głównymi bohaterami są milczący świadkowie – kamienice, place, fabryki, kościoły.
Godzina „W” wybiła 1 sierpnia 1944 roku. Warszawiacy zdobyli się na heroiczny akt próby uwolnienia się z rąk niemieckiego okupanta. 63 dni chwały, które ukazały odwagę mieszkańców stolicy, pokazały jednocześnie ogrom strat. Zarówno w ludziach, jak i w infrastrukturze miasta.
Warszawskie domy i ulice stały się teatrem wojennych zmagań. Dziś mknąc wraz z pędem życia, nie dostrzegamy przetartych przez upływający czas miejsc pamięci. Rzadko zastanawiamy się, co było w danym miejscu dawniej. A one są i wręcz domagają się żywej pamięci.
O autorach
Jerzy Stanisław Majewski jest historykiem sztuki, varsavianistą i dziennikarzem „Gazety stołecznej”. Na swoim koncie ma kilka albumów oraz książek o Warszawie: serię Warszawa niedobudowana, czy Spacerownik po żydowskiej Warszawie. Tomasz Urzykowski jest również dziennikarzem. Jako miłośnik historii stolicy wydał spacerownik po warszawskich cmentarzach oraz o socrealistycznej Warszawie.
Struktura książki
Przewodnik po powstańczej Warszawie, stanowi trzecie wydanie od 2012 roku. Jak sami autorzy podkreślili nie stanowi on kompendium. Opisane miejsca i historie zostały wybrane subiektywnie i wybiórczo. Praca ma charakter jednak bardzo przejrzysty, bowiem treść została podzielona w odniesieniu do dzielnic: Starówka, Śródmieście Północne, Śródmieście Południowe, Powiśle, Czerniaków, Mokotów, Ochota, Wola, Powązki, Żoliborz, Praga, obrzeża i okolice. Na końcu zostało umieszczone kalendarium II wojny światowej w Europie oraz indeks osób.
Czytając książkę dowiemy się m.in. że w dawnym budynku szkoły przy Barkowej 6 funkcjonował sztab Komendy Głównej Armii Krajowej. Także o słynnym Arsenale przy ul. Nalewki 1, gdzie 8 sierpnia toczyły się walki z okupantem, w których udział brali żołnierze Batalionu „Chrobry I”.
Przy Mariańskiej 1 w dawnej Kasie Chorych i szkole pielęgniarek podczas powstania znajdował się prowizoryczny szpital dla rannych. Zaś w ścianach kamienicy przy Wiślnej 59 zachowały się ślady po kulach.
Można wymieniać wiele miejsc z przewodnika, które są znakami pamięci o Powstaniu Warszawskim. Warto więc zajrzeć do niniejszej publikacji.
Przewodnik po powstańczej Warszawie – ocena
Recenzowany Przewodnik po powstańczej Warszawie stanowi, mimo subiektywnego wyboru autorów, co do opisywanych miejsc, przejrzyste i ciekawe kompendium wiedzy. Myślę, że z takim przewodnikiem warto wybrać się na wycieczkę po Warszawie.
Książkę czyta się przystępnie i jest ona zaopatrzona w różne mapki miasta oraz ilustracje, co podnosi walory estetyczne oraz praktyczne przewodnika. Podróż po stolicy z omawianym przewodnikiem zabierze nas w podróż po wojennych szlakach pamięci, aby wyjść na spotkanie historii, aby ją poczuć i przeżyć.
Serdecznie polecam!
Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Księży Młyn
Ocena recenzenta: 6/6
Ewelina Kazienko
Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Księży Młyn.