Jak poinformowało MSWiA, do bibliotek w Polsce i poza granicami kraju trafi „Raport Witolda”. Zaprezentowano tam zapiski rtm. Witolda Pileckiego o funkcjonowaniu ruchu oporu w Auschwitz.
Publikacja została zaprezentowana podczas spotkania ministra Mariusza Błaszczaka z koordynatorką Projektu i pełnomocnikiem „Fundacji Gdzie” – Małgorzatą Kupiszewską. Ma ona trafić do wszystkich szkolnych bibliotek w Polsce i poza granicami kraju, a także do wielu bibliotek publicznych, wojskowych, więziennych i aresztów. Książka została również przełożona na język angielski.
Jeszcze przed publikacją, opiekun naukowy projektu, poseł i historyk Józef Brynkus zapewnił, że „Raport Witolda” będzie dostępny w wydaniu w pełni oryginalnym, z zachowaniem frazeologii, stylistyki i sposobu pisania rotmistrza. Dodatkowo opatrzony jest komentarzem, przypisami i przedmowa wprowadzającą. Jego podstawą był oryginalny maszynopis, znajdujący się na co dzień w Studium Polski Podziemnej w Londynie.
Publikacja została zrealizowana w ramach projektu „Rotmistrz Pilecki – Bohater Niezwyciężony” pod honorowym patronem i przedmową Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Raport jest do pobrania pod adresem: http://rtmpilecki.eu/
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. i kampanii wrześniowej w 1939 r. Podczas wojny, w Warszawie współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 r. dał się schwytać podczas łapanki. Trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Tam zorganizował ruch oporu pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej (ZOW). Niecałe 3 lata później udało mi się uciec z obozu. Wstąpił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-1945 znajdował się w niewoli niemieckiej. Tuż po wyzwoleniu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. Jego zadaniem była działalność wywiadowcza na rzecz II Korpusu na terenie Polski. W 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. Pilecki został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim. Najprawdopodobniej ciało rotmistrza zostało wrzucone do jednego z dołów śmierci na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach. W 1990 r. został zrehabilitowany. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W 2013 r. awansowany do stopnia pułkownika.
Źródło: dzieje.pl, mswia.gov.pl
Fot.: Wikimedia Commons
Emilia Ostapowicz