Rekonstrukcja Tłuszcz – „Rzeczpospolita Tłuszczańska. Lato 1944”

Dnia 21 czerwca 2014 r. na placu przy starym Urzędzie Gminy w Tłuszczu odbyła się inscenizacja historyczna pn.: „Rzeczpospolita Tłuszczańska. Lato 1944”. Widowisko przygotowała nieformalna grupa rekonstrukcyjna, którą tworzą mieszkańcy Tłuszcza. Dzięki tym pasjonatom historii Polski i naszego regionu możemy oglądać tak wspaniałe przedsięwzięcia. Tłuszcz ma swoją historię, jednak nie wszyscy ją znają. Są jednak ludzie, którzy chcą w atrakcyjny sposób przybliżyć nam dawne czasy. 

DSC00475W całe przedsięwzięcie zaangażowanych było wiele osób i instytucji, m.in. Jarosław Stryjek (autor scenariusza), seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerze, członkowie Stowarzyszenia Szkoły Sztuk Walki i Samoobrony „Kobra”, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Płockiego Uniwersytetu Ludowego w Wołominie, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Jasienicy oraz profesjonalne grupy rekonstrukcyjne: „GRH Ostfront” i Stowarzyszenie Historyczno-Edukacyjne im. 7 Pułku Lansjerów Nadwiślańskich. Natomiast wsparcia finansowego udzielili: Burmistrz Tłuszcza, przedsiębiorcy, osoby prywatne, Lokalna Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej” oraz Stowarzyszenie na Rzecz Organizowania Społeczności Lokalnych AB OVO.

Tego typu inicjatywy warto wspierać. Jest to bowiem niecodzienny sposób pokazania wydarzeń historycznych, a także okazja do aktywizacji i integracji lokalnego społeczeństwa. W minionej inscenizacji udział wzięły dzieci, młodzież, dorośli oraz seniorzy. Takie projekty łączą pokolenia i oby podobnych produkcji było jak najwięcej.

Na podstawie informacji UM Tłuszcz opracował Jarosław STRYJEK.

 

DSC00478Niewątpliwie udział w takim wydarzeniu, to nie tylko integracja miejscowych środowisk. Dla uczniów, harcerzy i tłuszczańskiej społeczności była to doskonała lekcja „żywej historii”, która pozostawiła trwały ślad w ich świadomości kulturowej, związanej z promocją „małych ojczyzn”. Jest też dobry przykład dla dzieci, które uczestniczyły w przedsięwzięciu wspólnie z rodzicami. Kilka pokoleń razem, to efekt faktycznego zainteresowania historią i wspaniały sposób na wychowanie młodzieży. Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Wołominie brali także udział w inscenizacji
z „bronią w ręku” i jako „ciemiężona” ludność cywilna. Rzucali granatami w „znienawidzonych okupantów” z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Ostfront”. Tu należy dodać, że odwzorowanie mundurów niemiecki z tamtego okresu było godne podziwu. Gdyby nie obecność współczesnych pojazdów można by odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. Doskonały scenariusz oraz komentarz Jarosława Stryjka, znanego m. in. z organizacji rekonstrukcji w Ossowie, przypominał prawdziwą polową lekcję historii. Reasumując można powiedzieć, że była to dobra zabawa i ciekawa forma spędzania czasu. Pogoda niestety nie dopisała, a w kluczowym momencie zaczął padać deszcz. Pomimo tego publiczność przybyła licznie. Świadczy to o tym, że trzeci raz z kolei organizatorzy nie zawiedli. Warto więc odwiedzić Tłuszcz i zobaczyć jak pasjonaci historii radzą sobie następnym razem. Planując wyjazdy rodzinne nie zapominajcie o małych miejscowościach, ale wielkich duchem ludziach, którzy potrafią stworzyć prawdziwy klimat rodzinnej zabawy i przy okazji przybliżyć zapomniane historie. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*