Ostatni weekend marca, był bardzo ważny dla każdego miłośnika gry historycznej Ogniem i Mieczem. To właśnie wtedy, w oranżerii Pałacu Wilanowskiego odbyły się II Indywidualne Mistrzostwa Polski.
W szranki stanęło 50 zawodników z całej Polski i nie tylko. Walczono nie tylko o liczne nagrody, o splendor, ale przede wszystkim o kopie buławy Jana III Sobieskiego. Każdego dnia toczono dwie bitwy na poziomie Podjazd. Na każdą z gier organizatorzy przeznaczyli aż trzy godziny czasu, co pozwoliło toczyć boje spokojnie, bez presji czasowej. Dla tych, którzy uporali się z przeciwnikiem wcześniej organizatorzy przygotowali całą moc atrakcji. Można było zwiedzić Muzeum w Wilanowie, prezentowana była broń biała z epoki, można była zagrać w gości zgodnie z zasadami obowiązującymi w karczmach Rzeczpospolitej w XVII wieku. Rekonstruktorzy prezentowali się w strojach z epoki, muzeum w Wilanowie prezentowało swoje nowości wydawnicze. Równolegle do bojów toczonych na stołach, wystawione zostały pomalowane figurki w Konkursie Malarskim. Można było podziwiać prawdziwe dzieła sztuki w skali 15 mm.
Jako że cała impreza była dobrze rozreklamowana przez Organizatorów jak i Muzeum Wilanowskie, przez oranżerie wciągu tych dwóch dni, przewinęło się wielu widzów. Reakcje były różne 🙂 , ale przeważało zainteresowanie. Gracze raz po raz byli zasypywani pytaniami o zasady, o figurki, o wargaming jako taki.
Kilka rzeczy cieszyło. Po pierwsze na Mistrzostwa przybyli gracze w każdym wieku. Śmiało można powiedzieć że rozpiętość wiekowa wynosiła około 40 lat. Po drugie, do Wilanowa przybyli goście z zagranicy: Wielkiej Brytanii i Szwecji. Po trzecie, był to największy turniej w Ogniem i Mieczem od momentu jej powstania, więc gra rozwija się i zatacza coraz szersze kręgi.
Podsumowując, impreza fantastyczna, gwarantująca dobrą rozrywkę, z mocnym akcentem edukacyjnym. Cieszy duże zainteresowanie wśród młodych ludzi, cieszą działania marketingowe mające rozpropagować polską grę o polskiej historii, cieszy współpraca z Muzeum Wilanowskim.
Bartek Jędrzejczak (Von_Berthold)