Renowacja jednego z najstarszych łódzkich kościołów

Kościół Zesłania Ducha Św. w Łodzi jest jedną z najstarszych świątyń w mieście – został zbudowany w latach 1826-1828. Początkowo służył ewangelikom, obecnie znajduje się w nim świątynia katolicka, która funkcjonuje od 1945 r.. Dzięki renowacji zabytek ma odzyskać dawny blask.

Kościół Zesłania Ducha Św. to jeden z najstarszych kościołów w Łodzi. Jego początki sięgają lat dwudziestych XIX wieku, czyli okresu powstania Łodzi przemysłowej. To wtedy przy ówczesnym Nowym Rynku, u wylotu ulicy Piotrkowskiej, powstały dwa bliźniacze budynki w stylu klasycystycznym: ratusz, którego wygląd przetrwał do dzisiaj oraz kościół ewangelicki Świętej Trójcy. Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace których celem będzie renowacja kopuły oraz tamburu, czyli części cylindrycznej pod nią. „Wcześniej zbudowaliśmy dom parafialny, a później w kościele odnowiliśmy witraże i cenne organy z końca XIX wieku. Ponadto częściowo osuszyliśmy fundamenty. Teraz bierzemy się za kopułę i tambur, a następnie za elewacje, które zamierzamy odnowić w 2017 roku – mówi ksiądz proboszcz Paweł Lisowski. We wnętrzu kościoła znajdują się zabytkowe organy wykonane przez firmę Schlang & Söhne, które dla wielu łodzian są wizytówką kościoła przy Placu Wolności. Proboszcz Lisicki w rozmowie z „Dziennikiem Łódzkim” zaznaczył, że oprócz zabytkowych organów w kościele są również zabytkowe ambona i chrzcielnica.

Piotr Rapiński

Źródło: dzienniklodzki.pl

Fot.: Kilkudziesięciogłosowe romantyczne organy o trakturze pneumatycznej wykonane przez firmę Schlag & Söhne.. Fot. Wikipedia Commons.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*