Rezydencje królewskie | Recenzja

Rezydencje królewskie – Tadeusz Zieliński

Pasjonaci, którzy interesują się rezydencjami królewskimi i chcieliby poznać historię powstawania i ich przemian do stanu obecnego, to jest to album właśnie dla nich.

Album do nabycia w księgarni Wolum.pl – Rezydencje królewskie

Pięknie wydany album zawiera opisy czterech zabytków dziedzictwa polskiej kultury i historii. Okraszony jest sporą ilością obrazów, grafik i zdjęć, gdzie między innymi możemy porównać, jak rezydencje te zmieniały się przez wieki od siedzib królów do teraźniejszych tętniących życiem instytucji kulturalnych. Oprócz pięknych wnętrz i ogrodów, oglądać możemy zdjęcia bogatych zbiorów: obrazów, grafik, rzeźb, arrasów, dzieł sztuki użytkowej oraz militariów.

W albumie osobno opowiedziana jest geneza każdej budowli, opisując sceny wielu ważnych wydarzeń historycznych, kto zamieszkiwał rezydencje, jakie osoby i wydarzenia wpływały na rozwój budowli przez epoki, jacy wspaniali architekci europejscy je wznosili oraz co działo się z rezydencjami podczas zawirowań i wojen do stanu obecnego oraz jaką funkcję pełnią teraz.

Każda rezydencja ma poświęcony osobny rozdział, opisywany przez indywidualnego autora tj. Jerzy T. Petrus opisuje historię wyjątkowego Zamku Królewskiego na Wawelu. Z jednym z najważniejszych zabytków polskiego dziedzictwa w Warszawie zapoznają nas dr Przemysław Mrozowski i Andrzej Rottermund, który piastuje stanowisko Dyrektora Zamku Królewskiego. Historię Pałacu jak i Muzeum Króla Jana III w Wilanowie przybliża nam jego dyrektor Paweł Jaskanis. O wspaniałych Łazienkach Królewskich w Warszawie piszą Izabela Zychowicz i Tadeusz Zielniewicz Dyrektor Muzeum.

Warto posiadać taki album w domowej bibliotece, aby zawsze móc po niego sięgnąć i podziwiać wspaniałą architekturę jak i niepowtarzalną kolekcję dzieł sztuki świadczących o naszych korzeniach i historii.

Ocena recenzenta 6/6

Aleksandra Włusek

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*