Rokokowa snycerka i rzeźby Piotra Polejowskiego

W Przemyślu w dolnym kościele oo. Franciszkanów (ul. Franciszkańska 2a) można obejrzeć wystawę „Rokokowa snycerka i rzeźby Piotra Polejowskiego”.

Ołtarz główny kościoła został zaprojektowany i wykonany przez Piotra Polejowskiego. Centralnym elementem ołtarza jest cudowny obraz Matki Bożej Niepokalanej z przełomu XVI/XVII wieku. Nad nim umieszczono obraz Śmierć św. Marii Magdaleny. W ołtarzu znajdują cztery duże rokokowe rzeźby wykonane przez lwowianina Antoniego Osińskiego: św. Piotra, św. Pawła, św. Franciszka i św. Antoniego oraz figury kobiece, alegorie Wiary i Nadziei. W bocznych ścianach ołtarza głównego wiszą obrazy przedstawiające modlitwę św. Franciszka oraz bł. Jakub Strzemię Adorujący Najświętszy Sakrament.

Piotr Polejowski urodził się w 1734 r. jako syn Jana i Katarzyny. W latach 60. XVIII wieku zamieszkiwał w jurydyce benedyktynek lwowskich przy Krakowskim Przedmieściu. Był silnie powiązany z lwowskim środowiskiem artystycznym. W październiku 1765 r. otrzymał od króla Stanisława Augusta tytuł architekta królewskiego. Zmarł 26 czerwca 1776 r. i został pochowany w lwowskiej archikatedrze.

 

                         

foto: Agata Dworzak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*