Rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego

W Jabłonkach na Podkarpaciu rozpoczęto demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Zgodę wydał starosta leski. Fragmenty obelisku mają znaleźć się w muzeum pomników propagandy w Podborsku (zachodniopomorskie).

Pomnik znajduje się na terenie Nadleśnictwa Baligród. Jego rozbiórka była planowana od ponad roku. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 52 tys. zł i pokryje je nadleśnictwo, po czym wystąpi o zwrot do Skarbu Państwa.

Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat – poinformował we wtorek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek. Gen. „Walter” to postać kontrowersyjna.

Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej. Jest w sprzeczności z przepisami zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Pomnik stoi w miejscu, w którym zginął Świerczewski, śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku. Fragmenty obelisku mają znaleźć się w muzeum pomników propagandy w Podborsku.

Karol Świerczewski urodził się w 1897 roku w Warszawie. Był generałem pułkownikiem Armii Czerwonej i generałem broni Wojska Polskiego. Podczas wojny polsko-bolszewickiej walczył przeciwko oddziałom Wojska Polskiego. Brał udział w wojnie domowej Hiszpanii.

Dr Mariusz Patelski z Uniwersytetu Opolskiego podczas 70. rocznicy śmierci „Waltera”, podkreślił że dla polskich komunistów Świerczewski był postacią nadzwyczajną – Jego imieniem nazywano nie tylko ważne ulice, ale również szkoły, fabryki, wznoszono pomniki, a nawet poświęcono mu trasę narciarską w Bieszczadach. Był to więc człowiek wyniesiony na piedestał. Było kilka powodów tak rozbudowanego kultu. Można powiedzieć, że od zawsze był komunistą. Cała jego kariera opierała się na służbie władzy sowieckiej i Armii Czerwonej, niemal od samego początku ich istnienia. Był też »do przyjęcia« przez część Polaków, ponieważ urodził się w Warszawie w 1897 r. i zginął z rąk Ukraińskiej Powstańczej Armii, która była odpowiedzialna za śmierć dziesiątek tysięcy Polaków.

Źródło: tvp.info

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*