Ruiny katedry w Jerozolimie rzucają nowe światło na spotkania z okresu cesarstwa rzymskiego

Izraelscy archeolodzy poinformowali w poniedziałek, że odkryli coś niebywałego podczas wykopalisk. Znaleźli pod Ścianą Płaczą w Jerozolimie niewielki, w połowie zbudowany i zadaszony amfiteatr z II wieku.

Wykryto 200-osobową kamienną strukturę pod spodem przejścia prowadzącego do podniesionej platformy, gdzie stała starożytna świątynia żydowska (tzw. Druga Świątynia), dopóki nie została zniszczona przez Rzymian w 70 roku n.e.

Izraelski urząd ds. starożytności (IAA) powiedział, że w przeciwieństwie do większych audytoriów, ulokowanych na zewnątrz, amfiteatr miał być odeonem przeznaczonym na występy muzyczne lub buleuterionem, gdzie miały odbywać się zebrania rady.

To pierwszy raz, kiedy w Jerozolimie eksponowana była struktura teatralna, więc jest to niezwykle ekscytujące – powiedział Joe Uziel z IAA. Prace nad strukturą teatralną były prawdopodobnie przerwane z powodu powstania Bar-Kochby przeciwko panowaniu Rzymian – dodał Joe Uziel.

Ściana Zachodnia, jedno z najświętszych miejsc judaizmu, jest pozostałością tzw. Drugiej Świątyni, która została zniszczona prawie 2000 lat temu.

Źródła: uk.reuters.com, pl.wikipedia.org

Filip Wąsiewski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*