Rusza cykl wykładów naukowych w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

W środę, 27 listopada, w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się wykład pt. „Badania cmentarzysk neolitycznych w rejonie Gebel Ramlah (Pustynia Zachodnia, Egipt)”. Prelekcja zapoczątkuje cykl wykładów w Muzeum.

Wykład wygłoszą: prof. PAN, dr. hab. Jacek Kabaciński (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Ośrodek w Poznaniu), dr Agnieszka Czekaj-Zastawny (Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Ośrodek w Krakowie), prof. Joel D. Irish (Liverpool John Moores University).

W Gebel Ramlah (Piaszczysta Góra) znajduje się cmentarzysko z okresu późnego neolitu. Pochowano tam kilkadziesiąt noworodków i niemowląt oraz kilka matek z noworodkami. Ekspedycja archeologiczna, kierowana przez prof. PAN, dr hab. Jacka Kabacińskiego od 2009 roku bada cmentarzyska łowiecko-pasterskie społeczności neolitycznych na terenie egipskiej Pustyni Zachodniej. Badania przyczyniają się do poznania praktyk sakralnych tych społeczności, dają także możliwość rekonstrukcji rzeczywistej struktury populacji (mówią m.in. o umieralności niemowląt).

Wykład rozpocznie się o godz. 11.00 w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu przy ul. Wodnej 27, w sali audiowizualnej na II piętrze. Wstęp jest wolny.

O innych wykładach z cyklu można przeczytać na stronie: http://www.muzarp.poznan.pl/dzialalnosc-naukowa/wyklady/wyklady-w-20132014-r/

Źródło zdjęcia z nagłówka: www.polacynadnilem.uw.edu.pl

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*