W Krakowie stanie pomnik Armii Krajowej

W piątek wmurowano kamień węgielny pod budowę pomnika Armii Krajowej na Bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta, wojska, środowisk kombatanckich, samorządu, a także szkół wyższych.

Przez to dzieło, usytuowane u stóp Wawelu, chcemy utrwalić pamięć o żołnierzach AK i o ich bohaterstwie” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, który poświęcił kamień węgielny. Wskazał także na obowiązek przekazywania potomnym tego, co najcenniejsze w naszej historii.

Prezydent miasta Krakowa, Jacek Majchrowski, mówił o wyjątkowości naszego kraju, w którym pod okupacją działało Polskie Państwo Podziemne, ze szkolnictwem, sądownictwem, armią oraz własnymi władzami. Ponadto ludzie ci nie poddali się nawet po zakończeniu wojny i przekazywali kolejnym pokoleniom miłość do ojczyzny.

Na budowę pomnika potrzeba 400 tys. zł. Jego inicjatorem i fundatorem jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Projekt przyjęła Rada Miasta Krakowa. Prezydent Bronisław Komorowski objął inicjatywę honorowym patronatem.

Zdj. Wikimedia commons

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*