Sejm przyjął nowelizację. Kary za „polskie obozy śmierci”

Parę dni temu Sejm przyjął nowelizację, dzięki której będzie można otrzymać karę grzywny, bądź karę do trzech lat pozbawienia wolności za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”.

W piątek, 26 stycznia 2018. sejm przyjął nowelizację w kwestii kar za użycie określenia „polskie obozy śmieci”. Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 przeciw, natomiast 130 wstrzymało się od głosu. Posłowie PiS, Kukiz’15 oraz PSL byli za zmianami; posłowie PO się wstrzymali, tymczasem Nowoczesna była podzielona – 5 posłów było za przyjęciem nowelizacji, 2 przeciw, a 13 wstrzymało się od głosu.

Pierwsze poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone przez Sejm. Przyjął on jednak poprawkę PiS w sprawie wykreślenia przepisów dotyczących dekomunizacji. Uzasadniono, że przepisy w tej sprawie weszły w życie w ubiegłym roku i są aktualnie wprowadzane.

Poprawka PO miała zmienić „zbrodnie ukraińskich nacjonalistów” na „zbrodnie banderowskich nacjonalistów”. Marcin Święcicki (PO) tłumaczył to ułatwieniem kontaktów na tle historycznym z Ukrainą. Proponuje się, żeby po zbrodniach nazistowskich i komunistycznych dodać zbrodnie ukraińskich nacjonalistów i członków ukraińskich formacji kolaborujących z III Rzeszą Niemiecką (…). W sumie siedem razy mówi się o ukraińskich zbrodniach, ukraińskich nacjonalistach, ukraińskich oddziałach, natomiast w odpowiednim przepisie dotyczącym zbrodni komunistycznych i nazistowskich żadnych narodów ani państw się nie wymienia – zauważył Święcicki.

Na całym świecie co drugi dzień pada określenie „polish death camps” albo analogiczne „polskie obozy śmierci”, czyli Polakom przypisuje się niemieckie nazistowskie zbrodnie. I do tej pory państwo polskie nie potrafiło w sposób skuteczny z tego typu obrażaniem polskiego narodu walczyć – powiedział wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki.

Za przytoczone wyżej sformułowania będzie można wytaczać również procesy cywilne, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie ma przysługiwać Skarbowi Państwa.

Każdy, kto publicznie będzie przypisywać polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność, lub współodpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy Niemieckiej lub inne zbrodnie popełnione przeciwko ludzkości oraz pokojowi i pomniejszać odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni ma podlegać karze grzywny bądź kary do trzech lat pozbawienia wolności.

W ustawie mają znaleźć się także przepisy, które umożliwią wszczynanie postępowania karnego w przypadku zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Przepisy dotyczą również ustawy o grobach i cmentarzach wojennych. Według projektu dotacja będzie mogła obejmować m.in. zadania związane z przeprowadzaniem ekshumacji oraz badań archeologicznych.

Ustawa trafi do dalszego procedowania w Senacie.

Źródła: dzieje.pl, polskatimes.pl

Fot.: fotografia poglądowa (domena publiczna)

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*