„Burza zaczęła się na Wołyniu” – wystawa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

W 2014 roku mija 70 lat od rozpoczęcia na rozkaz gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego akcji „Burza”. Z tej okazji w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie 28 stycznia 2014 roku zostanie otwarta wystawa „Burza zaczęła się na Wołyniu”, dzięki której będzie można poznać historię 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Wystawa przybliży walkę Armii Krajowej na Kresach Wschodnich, a także losy Polaków na Wołyniu pod dwiema okupacjami (sowiecką i niemiecką). Będzie poruszała temat zbrodni ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności podczas tzw. „rzezi wołyńskiej”, opowie również o działaniach konspiracji wojskowej i cywilnej. Dzięki wystawie zwiedzający będą mogli zapoznać się z historią 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Była to największa, wyłączając oddziały walczące w Powstaniu Warszawskim, formacja Armii Krajowej, która walczyła w czasie akcji „Burza”. Ekspozycja pokaże również rozbrojenie wołyńskiej dywizji przez Sowietów.

Część fotografii, jakie znajdą się na wystawie, nie była jeszcze nigdy prezentowana publicznie. Pochodzą one m. in. ze zbiorów prof. Władysława Filara, żołnierza 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

Otwarciu wystawy będzie towarzyszył wykład prof. dr. hab. Andrzeja L. Sowy pt. Kontrowersje wokół „Burzy”. Spotkanie odbędzie się w 70. rocznicę powstania 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, we wtorek, 28 stycznia 2014 roku o godz. 13.00 w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie.

Anna Stypułkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*