Sejm RP ustanowił rok 2020 rokiem hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Niedawno Izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę ustanawiającą rok 2020 Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

Warto zaznaczyć, dlaczego akurat 2020. Według uchwały Sejmu będzie tak, ponieważ w przyszłym roku przypada czterysetna rocznica śmierci tego wybitnego wodza– jednego z najlepszych hetmanów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Za przyjęciem uchwały głosowało 425 posłów, 1 był przeciw a nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała przypomina krótki życiorys Żółkiewskiego, najważniejsze gałęzie jego działalności politycznej i wojskowej oraz główne bitwy, w których brał udział, także te, w których dowodził siłami koronnymi. Wśród osiągnięć Stanisława Żółkiewskiego wymieniono również doprowadzenie do tzw. hołdu ruskiego w Warszawie przez zdetronizowanego cara Wasyla Szujskiego i jego braci.

Sejm zaznaczył też, iż hetman Żółkiewski „przedkładał dobro Polski ponad własne korzyści, stał wiernie po stronie kolejnych królów, także w wewnętrznych sporach, mimo krytycznego zdania o polityce Zygmunta III Wazy. Opowiadał się za tolerancją religijną i łagodzeniem konfliktów”. Z pewnością zasługuje on na upamiętnienie.

Źródło: sejm.gov.pl; kresy.pl

Fot. Wikimedia Commons

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*