Sekrety Pragi W. Kantora

Sekrety Pragi W. Kantora |Patronat medialny

Sekrety Pragi W. Kantora Wydawnictwa Księży Młyn

Oto nowa pozycja Wydawnictwa Księży Młyn – Sekrety Pragi W. Kantora, którą nasz portal objął patronatem medialnym. Jak długo żyją węgorze? W mieście, w którym tańczy dom, długo, ponad 60 lat. Jak to możliwe? Być może to zasługa niepowtarzalnej atmosfery, która tak inspirowała Franza Kafkę.

Prezydent Václav Havel szykuje kulinarną niespodziankę dla królowej Elżbiety II, a Josef Gočár i Emil Králíček projektują jedyne takie na świecie budynki w stylu kubistycznym. Zresztą architektura była ważna też dla prezydenta – to jego pradziadek zbudował słynną Lucernę, gdzie święty Wacław siedzi na wiszącym do góry nogami koniu.

Na Nowym Świecie znany reżyser musi dzielić ogród z duchami, a Jaroslav Hašek zakłada Partię Umiarkowanego postępu w Granicach Prawa. Trudno się dziwić, wszak wioska w mieście od lat przyciąga oryginalne zjawiska i charaktery.

To oczywiście nie wszystko, przecież Praga nie wypuszcza. Młodsza siostra wieży Eiffla walczy tam z Przekaźnikiem Żiżkowskim o tytuł najsłynniejszej wieży w mieście, a Dobry wojak Szwejk zyskuje uznanie czytelników. Mury Ogrodu Maltańskiego stają się symbolicznym grobem Johna Lennona i wkrótce przyciągają opozycjonistów walczących z komunizmem. A to wszystko na oczach francuskiego ambasadora!

Gdzie Bill Clinton grał na saksofonie, kto spotykał się na piwie Pod Złotym Tygrysem i czy w Pradze jest kolej górska? Ponad 30 historii ze stolicy Czech czeka na odkrycie w Sekretach Pragi.

Krótka historia Pragi

Historia Pragi obejmuje ponad dwa tysiące lat, podczas których miasto rozrosło się z celtyckiej osady do wielokulturowej stolicy nowoczesnego państwa europejskiego – Republiki Czeskiej. Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie od czeskiego słowa „práh”, oznaczającego próg, nawiązującego do progów na rzece Wełtawie. Wczesne ślady osadnictwa sięgają czasów paleolitu, a osady Celtów istniały tu już około 200 roku p.n.e. W VI wieku teren ten zaczęli zasiedlać Słowianie.

W IX wieku powstał Zamek Praski założony przez księcia Bořivoja z dynastii Przemyślidów, co zapoczątkowało rozwój miasta jako ośrodka politycznego i religijnego. W X wieku wzniesiono drugi zamek, Wyszehrad. W XII wieku Praga stała się ważnym ośrodkiem handlowym, a w 1230 roku otrzymała prawa miejskie. W XIV wieku, za panowania Karola IV, miasto przeżywało okres rozkwitu; zbudowano wtedy m.in. Most Karola oraz założono Uniwersytet.

Podczas rewolucji husyckiej na początku XV wieku Praga stała się centrum konfliktów religijnych. W 1526 roku Habsburgowie przejęli kontrolę nad Czechami, co zakończyło okres niezależności i zapoczątkowało erę silnych wpływów katolickich. W 1618 roku doszło do II defenestracji praskiej, która stała się przyczyną wybuchu wojny trzydziestoletniej. Po klęsce Czechów w bitwie na Białej Górze w 1620 roku nastąpiła kontrreformacja, co doprowadziło do germanizacji i barokizacji miasta.

W XIX wieku, wraz z rewolucją przemysłową, Praga rozwijała się dynamicznie. Ożywienie czeskiej tożsamości narodowej, w połączeniu z rozwojem kultury i nauki, sprawiło, że miasto stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego w Europie Środkowej.

W XX wieku Praga stała się centrum wielu ważnych wydarzeń historycznych, w tym Praskiej Wiosny w 1968 roku i Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku, co przyczyniło się do odzyskania niepodległości przez Czechosłowację, a później powstania Republiki Czeskiej.

Comments are closed.