Skan 3D samolotu Thunderbolt P47-D z kanału La Manche

Dzięki skanowaniu 3D udało się stworzyć model samolotu Thunderbolt P47-D odnalezionego na dnie kanału La Manche. Wrak leży na głębokości 80 metrów w odległości niecałych 5 km od Weymouth, w Dorset. Tożsamość pilota nie jest znana. Uważa się jednak, że on został uratowany przez łódź rybacką. Samolot rozbił się podczas II wojny światowej podczas loty szkoleniowego w maju 1944 r. Projekt ten został sfinansowany z kieszeni brytyjskich zapaleńców.

Wrak został odnaleziony przez nurka głębinowego, Grahame Knott z firmy Deeper Dorset, która zawodowo poszukuje wraków statku i samolotu na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Knott wraz z fotografem podwodnym Ian Brown zrobili zdjęcia wraku w 3D. Aby stworzyć obrazy w tej technologii, zapaleńcy zrobili zdjęcia podczas dwóch nurkowań. Ponieważ wrak jest rozproszony, wykorzystali oni cztery punkty kontrole do pomiaru odległości i głębokości. Następnie połączyli 1100 zdjęć o wysokiej rozdzielczości, aby utworzyć skalowaną mapę znaleziska, która została przekształcona w model 3D przy użyciu specjalistycznego oprogramowania. Model jest dość szczegółowy. Poszczególne oznakowania są mocno widoczne. Brown powiedział, że zdjęcia zrobiono kamerą o wysokiej rozdzielczości, tak że każdy element samolotu jest idealne widoczny.

Najbardziej widoczne są części silnika Pratt i Whitney R-2800. Koło ogonowe zostało znalezione w odległości ponad 122 m od głównego miejsca wraku. Tam pozostało jedynie jedno skrzydło, podwozie i szereg elementów silnika.

Brown powiedział, że znalezisko zostało odkryte po raz pierwszy przez Grahame trzy lata temu i od tamtej pory pracują nad tym projektem. W literaturze odnaleźli odniesienie do tej katastrofy i jaki był los pilota. Obecnie pracują nad tym, jak rozbił się samolot, czy leciał ze wschodu na zachód, kiedy się rozbił i czy pilot przeżył wojnę.

Produkowany między 1941 a 1945, Thunderbolt był używany głównie przez amerykańskie i francuskie siły powietrzne oraz przez RAF.  W tym czasie wyprodukowano ponad 15 600 sztuk i służył we wszystkich frontach wojennych. Thunderbolt wyposażony był w osiem karabinów maszynowych 50 mm, a pilot był chroniony przez kabinę pancerną. Samolot miał rozpiętość 12 metrów, a maksymalną prędkość osiągał 697 km/h.

Źródło: dailymail.co.uk

Fot.: Wikimedia Commons

Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*