Ślady Grodu kultury łużyckiej w Zamku Bierzgłowskim

Zamek Bierzgłowski (kujawsko-pomorskie): tam archeolodzy UMK w Toruniu przeprowadzali badania, podczas których natrafili na ślady grodu kultury łużyckiej. Na podobne znaleziska natknięto się w Grudziądzu w 2008 r.

Prace archeologiczno-architektoniczne w Zamku Bierzgłowskim (kierował nimi Krzysztof Cackowski) przeprowadzono w ramach projektu  „Castra Terrae Culmensis – na rubieży chrześcijańskiego świata. Interdyscyplinarne badania nad warownym budownictwem zakonu krzyżackiego w świetle źródeł archeologiczno-architektonicznych, historycznych i przyrodniczych”. Ich celem było poszukiwanie najstarszych śladów osadnictwa krzyżackiego i rozpoznanie etapów budowy zamku – podobno powstał na gruzach wcześniejszych warowni (według skąpych przekazów historycznych).

Przed rozpoczęciem prac wykonano skaning laserowy murów zamku uzupełniony analizą architektoniczną, dzięki której możliwe było przeprowadzenie pełnych studiów dotyczących budowli. Na miejscu wykonano 4 sondaże i eksplorowano jeden szeroko płaszczyznowy wykop badawczy na północno-zachodnim parchamie i tam spotkało ich wielkie zaskoczenie – otóż trafili na odsłonięty odcinek wału ziemnego umocnień, które zostały zniszczone podczas budowy parchamu. Początkowo myślano, że wał ten pochodzi z XIII w., jednak okazało się, że są to relikty grodu kultury łużyckiej (1300-400 p.n.e.), co potwierdza analiza odkrytych fragmentów naczyń ceramicznych.

Podobne znaleziska odkryto w Grudziądzu (badania w latach 2008-2009) oraz w Toruniu (lata 60. XX w.). Według prof. Wiewiórka (UMK w Toruniu) już wcześniej podejrzewano, że pod zamkiem znajdowały się pozostałości kultury łużyckiej, o czym świadczyły znalezione na początku XX w. w przestrzeni zamkowej przedmioty jak np. łyżka czy kubek, jednak nikomu nie przychodziło do głowy, że mogą tam być także pozostałości obronnej osady.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, poszukiwania.pl

Fot.: Zamek Bierzgłowski

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*