Prymas Wyszyński i wszyscy jego oponenci

Dlaczego kardynał Wyszyński był solą w oku władz komunistycznej Polski? Co komuniści chcieli osiągnąć przez swoją politykę wobec Prymasa Tysiąclecia? Kim się posługiwali w tych działaniach?

26 listopada (środa) o godz. 17:30 Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN zaprasza na spotkanie Krakowskiej Loży Historii Współczesnej w Warszawie. Osią dyskusji będzie książka W służbie Boga i Polski. Komunistyczna bezpieka wobec kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Publikacja zawiera dokumenty z inwigilacji Stefana Wyszyńskiego przez bezpiekę od 1946 do 1981 r. – czyli odkąd ks. Wyszyński został ordynariuszem lubelskim aż do jego śmierci. Inwigilacja była długa, wszechstronna i aktywna, włącznie z próbą wpływania na Prymasa przez agentów w jego najbliższym otoczeniu. Listopadowa dyskusja poświęcona będzie jednak nie metodom pracy operacyjnej UB i SB w stosunku do Prymasa, lecz jej celom.

Komuniści podszywali się (poprzez fałszywki, np. „Memoriał o niektórych aspektach kultu maryjnego w Polsce” z jesieni 1963 r.) pod postępową opinię katolicką w Polsce, rzekomo zaniepokojoną wstecznym kursem Prymasa, ale podczas Soboru Watykańskiego II prowadzili też bardziej wyrafinowaną grę… Prymasa w tym czasie mniej lub bardziej otwarcie krytykowały środowiska „Tygodnika Powszechnego” i „Więzi”. Nasuwa się pytanie: czy opinie zawarte w esbeckich fałszywkach miały coś wspólnego z prawdziwymi tezami głoszonymi przez te kręgi?

W dyskusji udział wezmą: Roksana Szczypta-Szczęch (IPN Kraków), red. Zbigniew Nosowski („Więź”) oraz ks. prof. Józef Marecki (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II).

Prowadzenie: Roman Graczyk (IPN Kraków).

 

26 listopada (środa)

godz. 17:30

Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN

Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*