Archeolodzy będą poszukiwać krzyżackiego tunelu

Naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozpoczną latem prace archeologiczne w warmińsko-mazurskim celu znalezienia podziemnego tunelu rzekomo łączącego ongiś krzyżacki zamek z kościołem świętego Bartłomieja.

Burmistrz Pasłęka, miejscowości, w której rozpoczną się poszukiwania, poinformował, iż prace wykopaliskowe rozpoczną się w lipcu tego roku i potrwają dwa miesiące. Cała praca jest wynikiem podpisanej przez władze miasta porozumienia z warszawską uczelnią, której celem ma być współpraca w zakresie badań historyczno-archeologicznych. Archeolodzy będą poszukiwać XIV wieczny tajemny korytarz znajdujący się pod gruntem będący podziemnym przejściem pomiędzy krzyżackim zamkiem a gotyckim kościołem.

Do tej pory uważano, iż tunel jest jedynie niepotwierdzoną legendą, pomimo wspomnień o nim w źródłach historycznych, jednakże w ubiegłym roku grupa badawcza składająca się z geologów i archeologów dokonała przełomowego odkrycia w tej sprawie, przez które wzmożone zostało zainteresowanie średniowieczną legendą. W wyniku badań geofizycznych regionu badacze natrafili na ślad struktur architektonicznych poniżej gruntu. Podczas wiercenia odnaleźli na poziomie głębokości czterech metrów resztki stropów konstrukcji.

Niestety badań nie ułatwi fakt, iż w czasie II wojny światowej pasłęcki zamek uległ zniszczeniu w wyniku marszu czerwonoarmistów. Część warowni została zrekonstruowana, jednakże dostęp do wielu podziemnych kondygnacji jest niemożliwy. Władze Pasłęka mają głęboką nadzieję, iż odkryty krzyżacki tunel stanie się atrakcją turystyczną miasta obchodzącego w tym roku siedemset dwudziestoletnią rocznicę założenia.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*