Spore dotacje dla Wałbrzycha

Wałbrzych otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 30 mln zł. Mają one zostać przeznaczone na remont palmiarni oraz barokowej części zamku Książ.

Władze miasta otrzymały z ministerstwa oficjalne potwierdzenie o uzyskaniu dotacji na prace remontowo-konserwatorskie w dwóch obiektach zabytkowych. 20 mln zł ma być przeznaczone na remont palmiarni, a 10 mln zł na prace remontowo-konserwatorskie w barokowej części zamku Książ. Przyznane środki stanowią 85 proc. wartości obu inwestycji. Pozostałą część stanowi wkład własny gminy Wałbrzych. Bez pomocy finansowej ministerstwa, władz Wałbrzycha nie byłoby stać na kosztowne remonty głównych zabytków miasta. Po zakupie palmiarni miasto zainwestowało w obiekt sporo funduszy, związanych z wymianą systemu ogrzewania na bardziej efektywny i ekologiczny. Natomiast prace w części barokowej zamku Książ będą związane z utworzeniem instytucji muzealnej.

Otwarcie placówki muzealnej na zamku Książ umożliwi m.in. pozyskiwanie w trwały depozyt eksponatów, które w przeszłości stanowiły stałe wyposażenie zamku. Wiele z nich zostało wywiezionych w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu trafiło do zbiorów placówek muzealnych w kraju jak i za granicą. Obecnie jest to nie możliwe.

 Źródło: walbrzych.naszemiasto.pl

 Emilia Ostapowicz

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*