„Spotkanie na grobli”. Muzeum Południowego Podlasia ma nowy nabytek

Przez kilkadziesiąt lat swojego istnienia Muzeum Południowego Podlasia powiększało swoje zbiory i ich liczba dochodzi do ok. 40 tys. eksponatów. Do swojej kolekcji muzeum dołączyło nowy nabytek, a jest nim… obraz Włodzimierza Łosia „Spotkanie na grobli”.

Dzieło zostało zakupione przez muzeum w ramach programu „Kolekcje muzealne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a dofinansowanie z resortu wynosiło 63 tys. zł. Dzięki temu programowi nabyto w zeszłym roku także obraz Władysława Szernera „Czwórka krakowska” z 1877 r., którego wartość wynosi 55 tys. zł., a ministerstwo dołożyło 43 tys. zł.

Zakupiony prze muzeum obraz wisi na stałej wystawie „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i  XX wieku” – kolekcja ta została zapoczątkowana w latach 70. Sama dyrektor muzeum, Małgorzata Nikolska, powiedziała, że zakup większej ilości takich obrazów nie byłaby możliwa, ponieważ ich ceny dochodzą nawet do 200 tys. zł., stąd też dzięki wsparciu ministerstwa udała się realizacja kolekcji.

8 października o godzinie 12 odbył się w Muzeum Południowego Podlasia wykład „Spotkanie na grobli Włodzimierza Łosia. Tematy malarskie związane z podróżowaniem pojazdami konnymi”, który zorganizowano w ramach promocji zakupu obrazu.

Powstałe w roku 1883 dzieło Włodzimierza Łosia jest olejnym obrazem o wymiarach 60 na 100 cm. Sam malarz zaliczany jest do grona Monachijczyków, czyli grupy polskich artystów  działających w Niemczech, którzy specjalizowali się głównie w malarstwie rodzajowym. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (u Władysława Łuszczkiewicza) i pracował w dobrach księcia Romana Sanguszki, który ufundował młodemu artyście stypendium na zagraniczny wyjazd (wpływ na jego decyzję o wyjeździe miał także Juliusz Kossak).

Źródła: dziennikwschodni.pl, muzeumbiala.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Agata Śródkowska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*