Archeolodzy odnaleźli zaginione miasto Natounia? „Jest to w zasadzie prawdziwy Helmowy Jar”

Czy archeolodzy odnaleźli zaginione królewskie miasto Natounia? Po kilkunastu latach badań okazuje się, że świetnie zachowana fortyfikacja Rabana-Merquly z 4 km murem obronnym i dwoma osadami sprzed 2 000 lat w górach Zagros, może być miastem Natounia. Miejsce to było bardzo ważnym punktem obronnym w Królestwie Partów.

20 lipca 2022 roku na łamach czasopisma Antiquty opublikowano badanie na temat fortu Rabana-Merquly w górach Zagros w Iraku. Był to ważny ośrodek w Królestwie Partów w I wieku n.e.

Nowe badanie wykazało, że w Kurdystanie znajduje się starożytna forteca. Według archeologów może to być zaginione królewskie miasto Natounia. Warownia, znana jako Rabana-Merquly, mogła być według archeologów częścią Imperium Partów. Teraz nowe badania w tej 2 000-letniej fortecy sugerują, że służyła ona jako jedno z regionalnych centrów imperium.

Rabana i Merquly

Póxniejsze rolnictwo nie wpłynęło na wyjątkowo dobrze zachowane kamienne mury twierdzy. Krajobraz jest górzysty. Mury stanowią niemal kompletny przykład ogromnego fortu z dwoma z przynależnymi do niego dwoma osadami – Rabana i Merquly.  

Twierdza Rabana-Merquly ukazuje rolę „państewek” na peryferiach imperiów Partów i Rzymian. Wyjaśnia też praktyczne aspekty kontroli terytorialnej przez władze państwowe w regionach położonych w głębi lądu.

Bliźniacze reliefy

Podczas ostatnich prac badawczych międzynarodowy zespół archeologów odkrył reliefy skalne. Dwie bliźniacze płaskorzeźby naskalne w Rabana i Merquly, przedstawiają bezimiennego władcę. Sugerują, według badaczy, skojarzenie z wasalskim królestwem Adiabene.

Na podstawie ubioru postaci, w szczególności jego kapelusza, sądzimy, że forteca została zbudowana przez rządzącą dynastię Adiabene blisko wschodniej granicy królestwa Partów

– powiedział dla Live Science kierownik badań Michael Brown, badacz z Instytutu Prehistorii. Near-Eastern Archeology z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech, przekazał Live Science, że:

Reliefy ze skał są rzadkim przykładami niemal naturalnej wielkości pomników władców z okresu Partów i pozwalają nam połączyć twierdzę z tymi, którzy ją zbudowali (…) Obie płaskorzeźby znajdują się tuż obok dwóch wejść i zostały wyraźnie zaprojektowane, aby stanowić poświadczenie polityczne – można je scharakteryzować jako starożytną propagandę.

Miasto Natounia

Przed tym znaleziskiem, jedyne znane źródła archeologiczne na temat miasta Natounia, to kilka monet z I wieku p.n.e.

Bardziej specyficzne skojarzenie z miastem Natounia pochodzi z inskrypcji na rzadkich monetach tego miasta znalezionych gdzie indziej, które umiejscawiają je „nad Kapros”.

 – powiedział Michael Brown. Z tego powodu miasto czasami nazywano Natounią nad Kaprosem. Według archeologów jest wysoce prawdopodobne, że twierdza jest częścią zaginionego miasta Natounia.

Najnowsze badanie. Czy to zaginione miasto Natounia?

Archeolodzy do badania wykorzystali drona. Dzięki niemu zbadali cały obszar fortyfikacji wraz z przynależnymi osadami.

Rabana-Merquly jest zdecydowanie największym i najbardziej imponującym miejscem ery Partów w regionie i jedynym z królewską ikonografią, więc jest zdecydowanie najlepszym kandydatem [na bycie Natounią] (…) można je postrzegać jako przedłużenie otaczającego górskiego krajobrazu. Jeśli znasz Władcę Pierścieni, jest to w zasadzie prawdziwy Helmowy Jar.

– powiedział Michael Brown. Live Science podaje dalej, że podczas swojego panowania Imperium Partów odegrało rolę w rozwoju eurazjatyckiej globalizacji poprzez złożone stosunki z Rzymem, Indiami i Chinami.

Twierdza najprawdopodobniej odegrała ważną rolę w zarządzaniu tymi relacjami poprzez handel i dyplomację, a także przez siłę militarną.

– powiedział Michael Brown. Wydaje się jednak, że Partowie opuścili fortecę stosunkowo niedługo po jej wybudowaniu.

Większość architektury jest jednoetapowa [tzn. nie była przebudowywana], więc uważamy, że forteca nie była używana zbyt długo (…). Prawdopodobnie przez okres nie dłuższy niż 100 lat.

– dodał.

Reasumując, jeżeli znalezione osady pełniły funkcję koszar, jak zakładają archeolodzy, wówczas daje to wgląd w architekturę i organizację wojskową Partów. Dowody w postaci tak zaawansowanych budowli obalają także tezę o słabej pozycji Partów. Najwięcej dowodów wskazuje na to, że twierdza Rabana-Merquly to zaginione miasto Natounia. Oba bowiem leżały nad rzeką Kapros.

O podbojach Rzymu przeczytasz TUTAJ.

Fot. M. Brown; © Rabana-Merquly Archaeological Project

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*