Średniowieczne brytyjskie i francuskie manuskrypty dostępne online

British Library, Bibliothéque Nationale de France i Polonsky Foundation podjęły wspólne działania, aby niektóre iluminowane manuskrypty z kolekcji bibliotek były łatwiej dostępne dla każdego, kto chciałby się im bliżej przyjrzeć.

Dzięki trzem organizacjom z Wielkiej Brytanii i Francji udało się stworzyć dwie oddzielnie działające strony internetowe, które umożliwiają łatwy dostęp do 800 rękopisów średniowiecznych z lat 700 – 1200. Strony powstały w ramach projektu Polonsky Foundation England and France w 2016 roku. Ich celem jest udostępnienie średniowiecznego dziedzictwa intelektualnego.

Dostęp jest możliwy za pośrednictwem British Library i Bibliothéque Nationale de France. Witryna brytyjskiej biblioteki oferuje także możliwość zapoznania się z artykułami dotyczącymi między innymi pisania muzyki, czy wiedzy medycznej w średniowieczu.

Przeglądać manuskrypty można na wiele sposób. Wystarczy wpisać temat, autora, miejsce, a nawet wiek powstania dzieła, aby móc przyjrzeć mu się bliżej. Istnieje też możliwość pobrania pełnej listy alfabetycznej dostępnych elementów. Oprócz tego strony podają informacje o najbliższych wystawach i konferencjach dotyczących średniowiecza.

Źródło: mymodernmet.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*