Starożytna ziemna piramida w Peru skrywa ludzkie ślady sprzed 15 tys. lat

Sześćset kilometrów od Limy, stolicy Peru, znajduje się imponujący kopiec, położony na wybrzeżu – Huaca Prieta, w którym odkryto ludzkie ślady sugerujące zasiedlenie tego regionu już prawie piętnaście tysięcy lat temu.

Do tej pory sądzono, iż budowla została wybudowana około osiem tysięcy lat temu, lecz w czasie pięcioletnich wykopalisk odkryto ślady ludzkie, dokładniej na głębokości trzydziestu jeden metrów pod piramidą. Odnaleziono tam mnóstwo elementów kultury materialnej, między innymi resztki jedzenia, kamienne narzędzia czy zdobione kosze. Jednakże odkrycie przysparza więcej pytań niż odpowiedzi.

Niektórzy naukowcy sugerują nawet, iż wykopaliska w Huaca Prieta zrewolucjonizują wiedzę na temat ewolucji społecznej pierwotnych Amerykanów. Dodatkowo wyniki badań mają również rzucić światło na dotychczasową teorię migracji ludności syberyjskiej do Ameryki, i być może przesunąć nie tylko jej czas, ale również miejsce.

Wśród badaczy pojawiły się już pierwsze głosy, iż być może Homo sapiens przybyli na nowy kontynent jeszcze w okresie, w którym Alaska nie była połączona z Azją, a to sugerowałoby według nich, iż przodkowie Indian przedostali się do Ameryki przez Pacyfik. Na ten moment jednak nie mamy dowodów na potwierdzenie tej hipotezy.

Fot: Wikimedia Commons

Damian Jemioło

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*