Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej | cykl wykładów


Zapraszamy  na  nowy cykl wykładów „Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej”. Prowadzącym będzie historyk  Michał Miwa-Młot. W zeszłym roku realizowane przez niego prelekcje w ramach cyku „Laur dla Niepodległej”, poświęcone odzyskaniu przez Polskę niepodległości  i losom II Rzeczypospolitej zdobyły sobie grupę oddanych słuchaczy, a dyskusjom po spotkaniach nie było końca. W tym roku kolejna ważna rocznica – mija właśnie 80 lat od wybuchu II wojny światowej. Stąd cykl wykładów przygotowanych przez Michała Miwę-Młota przybliży dramatyczne dzieje Polaków i naszego kraju podczas tego największego z XX-wiecznych kataklizmów. W trakcie wykładów mowa będzie o kampanii wrześniowej, Polskim Państwie Podziemnym, Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, Rzezi Wołyńskiej, Akcji „Burza”, Powstaniu warszawskim, Żołnierzach Wyklętych, tajemnicy śmierci generała Władysława Sikorskiego i o tym, jak Rzeczypospolita stała się PRL-em. Pierwsze spotkanie już w sobotę, 2 marca w Willi Caro. Wydarzenie zostało objęte przez nasz portal patronatem medialnym.

Harmonogram wykładów:

Kampania wrześniowa
2 marca 2019, Willa Caro, godz. 16.00

 Raz jeszcze mityczny i faktyczny przebieg polskiej obrony w 1939r. Bitwy kampanii. Co działo się na Śląsku? Hubal – ostatni żołnierz września.

Polskie Państwo Podziemne
6 kwietnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Zalążki podziemia podczas II wojny światowej, jego struktura i organizacja, działalność pod okupacją niemiecką i sowiecką, ruch oporu, czy Armia Krajowa miała konkurencję?

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

25 maja 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Powstanie armii na emigracji. Jak nasze wojska znalazły się we Francji, ZSRR, Iranie, we Włoszech? Gdzie walczyli polscy żołnierze? Kim byli cichociemni? Monte Cassino – gorzka chwała polskiego oręża.

Rzeź Wołyńska
15 czerwca 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Zarys konfliktu polsko-ukraińskiego, plany zbrodni i ich realizacja, wspomnienia świadków, działania polskiej samoobrony.

Akcja „Burza”

21 września 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Strategia polskich władz na Zachodzie i w okupowanym kraju wobec Sowietów plany Stalina wobec Polski, czy „Burza” miała sens? Operacja „Ostra Brama” i inne.

Powstanie Warszawskie

26 października 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Dlaczego wybuchło Powstanie? Przygotowania do zrywu, faktyczny stan uzbrojenia, przebieg walk, co z ludnością cywilną? Dlaczego Powstanie trwało tak długo? Co zawdzięczamy Powstańcom?

Żołnierze Wyklęci       

16 listopada 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Skąd wzięła się ta nazwa? Fenomen oporu wobec drugiej okupacji. Ogień, Łupaszka, Bartek, Bury – sylwetki legendarnych przywódców, „Wyklęci czy Przeklęci”?

Katastrofa w Gibraltarze

14 grudnia 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Śmierć generała Sikorskiego – zamach czy zwykły wypadek? Kulisy tajemniczej  śmierci polskiego premiera i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych,  gra wywiadów polskiego, brytyjskiego i sowieckiego.

Jak Rzeczypospolita stała się PRL-em?
18 stycznia
2020, Willa Caro, godz. 16.00

Kolejna zdrada sojuszników, „wolne” wybory 1947, proces przejmowania władzy przez komunistów, opór polskiego społeczeństwa, organizacja i działalność organów bezpieczeństwa…

2 marca 2019, Willa Caro, godz. 16.00

Z cyklu: Godzina próby. Polacy podczas II wojny światowej

Wykład pierwszy: Kampania wrześniowa

Wykład: Michał Miwa-Młot, historyk

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a

44-100 Gliwice

www.muzeum.gliwice.pl

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*