Surrealistyczny świat Jarosława Jaśnikowskiego w Muzeum Lotnictwa Polskiego

Już od weekendu br. można oglądać wystawę malarską autorstwa Jarosława Jaśnikowskiego. Tematem prac są przede wszystkim surrealistyczne maszyny wplecione w mityczne i pełne barw krajobrazy. Możemy podziwiać tu samoloty, lokomotywy, osobliwe machiny powietrzne zawieszone w dziwnym, nierealnym świecie pełnym tajemniczych znaków, odwołań i metafor. Jest to pierwsza wystawa malarska w Muzeum Lotnictwa Polskiego.   

W specjalnie dedykowanym dla wystawy folderze „Magiczna Podróż po Alternatywnym Świecie” oprócz prac prezentowanych na wystawie, znajdują się informacje o miejscach i terminach, w których wystawa będzie gościć w danym muzeum. Owa „podróż” znajdzie swoje przystanki zaledwie w kilku miastach w Polsce: Szczecinie, Kielcach, Gdańsku, Jaworzynie Śląskiej czy Legnicy. Jarosław Jaśnikowski planuje stworzyć wyjątkowe i osobne dzieło związane z każdym z miast, które będzie jednocześnie obrazem reprezentacyjnym dla każdej z wystaw.

Wśród zgromadzonych w Muzeum dzieł można znaleźć takie, które nawiązują do kultury lotniczej, jak:
– Konstruktor nierealnych latawców (2010),
– Czerwony baron (2012),
– Feniks (2012),
– Niemoc wzniesienia się ku niebu (2009).

Wystawa w krakowskim muzeum potrwa do końca lutego 2014 roku.

Więcej na www.muzeumlotnictwa.pl

***

Jarosław Janikowski – Artysta, urodzony w Legnicy w 1976 roku. Malarstwem zajmuje się od 1991 roku. Pierwsze kroki na swojej drodze twórczej stawia pod kierunkiem Mirosławy Lickiewicz, legnickiej artystki i pedagog. W tym czasie główną inspiracja młodego artysty jest sztuka Science-Fiction. W połowie lat 90tych odkrywa twórczość Salwadora Dalego, oraz innych surrealistów, natomiast w 1998 roku, pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w Legnickim Muzeum Miedzi, jak i spotkaniem z samym artystą, postanawia poświęcić się pracy w takich kierunkach jak nadrealizm, czy realizm fantastyczny. W tym samym roku rozpoczyna również naukę w Głogowskim studium sztuk Plastycznych, gdzie poznaje znanego głogowskiego malarza i poetę; Telemacha Pilitsidisa. Pod jego kierunkiem, zdaje dyplom z malarstwa w 2001 roku. Obecnie Jaśnikowski jest jednym z czołowych twórców realizmu fantastycznego w Polsce, jogo obrazy są w kolekcjach na całym świecie. Obrazy Jarosława Jaśnikowskiego stanowią swego rodzaju relację z podróży artysty po nieznanych światach. Autor tworząc inną rzeczywistość, poddaje ją zupełnie odmiennym prawą fizyki, kpiąc sobie z grawitacji, czy z właściwości materii.

Choć w wielu miejscach „Światy Alternatywne” Jarka bardzo przypominają tą rzeczywistość, z którą spotykamy się na co dzień, to jednak bardzo szybko spostrzegamy, że to pozorne podobieństwo stanowi zaledwie filar, na którym artysta buduje swój własny świat. Malarstwo Jaśnikowskiego charakteryzuje się również zamiłowaniem autora do wszelkiego rodzaju fantastycznych pojazdów, machin, jak i również miłością do gotyku. Jego obrazy osnute są mroczną tajemnicą, tworząc unikalny klimat charakterystyczny dla twórczości tego artysty.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*