Pozostałości antycznego kościoła odkryte przez polskich archeologów z UW

Polscy archeolodzy z pewnością mogą mówić o dużym sukcesie. Dzięki wykopaliskom prowadzonym przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, stało się praktycznie pewne, że na terenie Szkodry w Albanii istniał w okresie późnego antyku kościół.

Okres późnego antyku to ważny czas w historii Szkodry. Miasto, które wówczas nosiło nazwę Scodra, przeżywało wówczas intensywną chrystianizację. Jest ona związana m.in. z powstałym wówczas na tym terenie monastyrem ku czci Sergiusza i Bakchusa czy też z nazwą górującej twierdzy nad miastem. Rozafa, bo tak nazywa się wspomniana twierdza, nawiązuje do miasta położonego na syryjskiej pustyni, gdzie pochowano Sergiusza – rzymskiego żołnierza i jednocześnie chrześcijańskiego męczennika. Właśnie w VI wieku kult Sergiusza osiągnął apogeum i m.in. w dzisiejszej Szkodrze był prawdopodobnie mocno rozwinięty.

Teraz Szkodra stała się miejscem dużego sukcesu polskich archeologów z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Polacy prowadzą badania właśnie w twierdzy Rozafa, a przede wszystkim w ruinach katedry św. Stefana. W 1479 roku została ona zamieniona na meczet, dziś po budowli nie pozostało wiele.

Okazuje się jednak, że katedra św. Stefana prawdopodobnie nie była pierwszym budynkiem na tym terenie. Polacy w prezbiterium katedry, pod poziomem posadzki odkryli bowiem zbudowaną z cegieł i zaprawy kryptę. Jej wnętrze w całości zostało pokryte tynkiem, a sama krypta ma prostopadłościenną budowę. Oznacza to, że w miejscu katedry w okresie V-VI wieku prawdopodobnie znajdował się kościół.

Dr Martin Lemke, który jest jedną z osób kierujących badaniami w Szkodrze wyjaśnia, że krypta nie pasuje do planu katedry św. Stefana. Stąd przekonanie, że jest pozostałością poprzedniej budowli. Orientacja tej miniaturowej krypty nie pasuje do planu katedry, a jakość wykonania wysokim standardem odbiega od prostych grobów wykutych w skale. Wydaje się pewne, że mamy do czynienia z pozostałością kościoła, który stał w tym miejscu w późnym antyku – powiedział.

Prawdopodobnie więc kościół z okresu późnego antyku został w pewnym momencie przebudowany na katedrę św. Stefana. Teraz z całą pewnością możemy powiedzieć, że już w późnym antyku stał tu kościół chrześcijański, który przebudowano w średniowieczu. Wtedy na niecałe 100 lat stał się katedrą św. Stefana, a później świątynią muzułmańską aż po koniec użytkowania fortecy – dodał dr Lemke.

Źródło.: PAP – Nauka w Polsce

Fot.: Wikimedia Commons

Michał Czornak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*