Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim

Gdzieś „obok nas” jest świat, w którym ludzie – przymykając oko na gospodarcze i kulturowe przemiany – żyją jakby wolniej i pielęgnują dawne obyczaje oraz obrzędy. To Śląsk uwieczniony na fotografiach Roberta Garstki, które od 24 września można oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

Autor zdjęć – fotograf, pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Katowicach – dotarł do wsi i miejscowości, w których budzące dziś zdumienie tradycje są nadal żywe. Udokumentował wydarzenia rodzinne, kult religijny, brał udział w rytuałach. Zdjęcia – owoc kilkuletnich badaństały się esencją wystawy „Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim”.

Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskimDokumentalista ujął w kadrze m.in. darcie pierza, babski comber, sportretował śmiergustników czy grupy kolędnicze. Upamiętnił obrzędy chrześcijan, chasydów i wyznawców prawosławia. Wystawa jego prac wzbogacona będzie dodatkowo o eksponaty związane z obrzędowością, pochodzące ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego, dzięki czemu umożliwi pełniejsze zapoznanie się z tymi fascynującymi zwyczajami i ceremoniami.

Podczas wernisażu, który odbędzie się 24 września o godzinie 17.00 w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy ul. W. Korfantego 34 w Bytomiu, Robert Garstka wystąpi z prelekcją.

Autor zdjęć jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Śląskiego. Wydał książkę Będziński pejzaż frasobliwy, albumy fotograficzne Dom wieczności, Przydrożni świadkowie wiary, Świat obok nas. Obrzędowość doroczna w województwie śląskim oraz inne publikacje.

 

Wernisaż wystawy: 24 września (środa), godz. 17.00

Czas trwania wystawy: 24.0926.11.2014 r.

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy ul. W. Korfantego 34

Kurator: Robert Garstka

Komisarz: Małgorzata Kłych

Zdjęcie: Przygotowania mieszkańców Ślęzan do święta Matki Boskiej Zielnej, fot. R. Garstka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*