Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej – IV Obrady o kulturze staropolskiej| Patronat medialny

W czwartek i piątek (6 i 7 kwietna) odbędzie się już czwarta z kolei edycja obrad o kulturze staropolskiej. W tym roku temat przewodni ogólnopolskiej studencko-doktorancko-eksperckiej konferencji naukowej to „Święta, świętowanie i celebracja w kulturze staropolskiej”. Organizatorzy z Studenckiego Koła Naukowego Nowożytników im. Władysława Czaplińskiego zapraszają do Audytorium w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego na ulicy Szewskiej 49. W ciągu dwóch dni referaty wygłosi niespełna pięćdziesiąt osób z całej Polski. Obrady z przerwami będą trwały od 10.00 do 19.00 każdego dnia. W czwartek o godz. 11.25 zaplanowany jest również solowy recital Radosława Dembińskiego z zespołu Oak Brothers na viola da gamba.

Konferencja objęta jest honorowym patronatem pełnomocnika Marszałka województwa dolnośląskiego ds. współpracy z młodzieżą Pana Krystiana Ulbina. Patronem przedsięwzięcia jest też Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Organizatorzy postarali się również o sponsorów, takich jak Muzeum Pana Tadeusza, wydawnictwo Adam Marszałek oraz wydawnictwo Gajt. Medialnie obrady wspierają WTMH, Histmag.org, Radio LUZ, Historykon.pl oraz Dlastudenta.pl.

W panelu eksperckim Uniwersytet Wrocławski reprezentować będzie Pan prof. UWr Filip Wolański, z Poznania przyjedzie Pani dr Bernadetta Manyś, z Warszawy Pan dr Zbigniew Hundert, a w dyskusji weźmie udział dr hab. Adam Perłakowski z Uniwersytetu Jagielońskiego. Spodziewać się można różnorodniej tematyki. Uczestnicy konferencji przekonają się jak wyglądały, z czego się składały i czym się różniły śluby z epoki staropolskiej od tych współczesnych. Pewnego rodzaju specyficzną celebracją był również pogrzeb, dowiedzieć się będzie można, jak żegnano się m,in. z dostojnikami państwowymi i w co np. ubierano się na tą ceremonię. Ważnymi wydarzeniami były również różnego rodzaju święta religijne. Czy obchodzono je podobnie jak obecnie? Jakie to były święta? Czy wszystkie są kontynuowane po dziś? Prelegenci z pewnością będą w stanie udzielić odpowiedzi. Wśród referatów pojawią się elementy kulinarne, poetyckie, mody czy kultury materialnej. Nie zabraknie czarownic i szubienic, kamiennych krzyży i zakonnic.

Szczegółowy program do pobrania-  programIVobrady.

Warto też zapoznać się z biuletynem obrad – BiuletynIVObrady

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*