Świnia na Sądzie Ostatecznym ꘡ Recenzja

M. Iwaszkiewicz, Świnia na Sądzie Ostatecznym. Jak postrzegano zwierzęta w średniowieczu

Książka o bardzo intrygującym tytule i w pięknej szacie graficznej przyciągnie uwagę na półce w księgarni. A jeśli do tego jeszcze to czym wypełnione są strony między okładkami jest wysokiej jakości, szansa na sukces wydawniczy jest duża. Taki chyba sukces osiągnęła książka Mai Iwaszkiewicz, która udowadnia czytelnikowi, że w średniowieczu na zwierzęta zapatrywano się zupełnie inaczej niż dziś, w bardzo ciekawy sposób.

Kiedy tylko zobaczyłem zapowiedź tej książki, a potem Wydawnictwo Poznańskie oznajmiło, że będę mógł się z nią zapoznać byłem niezwykle ciekaw tej lektury. Nim dostałem ją w swoje ręce, wróciły wspomnienia z YouTube gdzie przed kilkoma laty miałem możliwość zapoznać się z filmem na temat pozycji zwierząt w społeczeństwie (sic!) średniowiecznej Europy. Dlatego byłem tak bardzo zainteresowany treścią pozycji.

Kiedy już trafiła do mnie od razu rzuciła mi się w oczy techniczna strona wydania  – bardzo wysokiej jakości. W tym miejscu ukłony należą się wydawnictwo. To logo naprawdę gwarantuje wysoką jakość materialną książki.

Niestety rozczarowała mnie nieco treść książki. Choć tylko troszkę, zawiodłem się na opisach średniowiecznych wyobrażeń zwierząt rzeczywistych i fantastycznych oraz fragmentom o średniowiecznych zoologach. Może i czyta się bardzo szybko i lekko, ale trochę tej narracji brakuje polotu. A oczekiwałem czegoś innego. Bardziej „mięsistej” treści. Niestety nie dostałem. Ale rozumiem, że nie do każdego takie konkretne rozważania, jakich oczekiwałem, mogą trafić.

W książce ujęła minie natomiast ilość ilustracji. Nie wszystkie z nich przedstawiają zwierzęta. Są też smoki, bazyliszki i jednorożce. Niestety nie ma tam żadnej wizji tak popularnego ostatnio laguna! Pełno zatem innych ciekawostek i smaczków, które zainteresują każdego czytelnika, a wielbiciela wieków średnich już na pewno.

Wszystko to podane w lekkim sosie, okraszone wykwintnym humorem i niezwykle trafnymi uwagami (jak na przykład ta o pogańskich korzeniach kultury i obrzędowości chrześcijańskiej Europy w średniowieczu).

W generalnym ujęciu praca bardzo dobra, którą naprawdę warto przeczytać. Kolejna z książek, które udowadniają, że średniowiecze może być ciekawe.

Wydawnictwo Poznańskie

Ocena recenzenta: 5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*