Szarża pod Krojantami – najstarsze widowisko kawaleryjskie w Polsce!

Już za dwa tygodnie zapraszamy miłośników konnego oręża polskiego do małej wsi Krojanty w województwie pomorskim. To tutaj, 74 lata temu, w dniu wybuchu II Wojny Światowej, miała miejsce pierwsza wrześniowa szarża oddziałów polskiej kawalerii. W tym roku, podtrzymując tradycję, już po raz XII-ty odbędzie się wielka inscenizacja, która co roku przyciąga ponad 20 tys. militarnych entuzjastów.

Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczną się 1 września o godzinie 10:45 pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Po nich nastąpi  część plenerowa, podczas której zaplanowano inscenizację szarży 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami  oraz rekonstrukcję boju stoczonego przez polską i niemiecką stronę oddziałów pod Krasnobrodem. Dodatkowo planowo o godzinie 15:00 odbędzie się, już XVII-ta edycja Biegu Ułańskiego.  Następnie pokazana zostanie musztra Szwadronu Kawalerii, w której skoordynowano działania aż 120 koni. Równolegle odbywać się będzie również Biwak Historyczny pt.:  „Wojsko Polskie 1914 – 2013” celem ukazania rozwoju munduru polskiego oraz wojskowej myśli technicznej.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia są: Gminny Komitet Ochrony Pamięci, Walki i Męczeństwa,  Fundacja „Szarża pod Krojantami” oraz Polski Klub Kawaleryjski działający już od 1998 roku.

Co ciekawe, organizatorzy wyszli z propozycją pokrycia kosztów zakwaterowania i wyżywienia rekonstruktorów oraz ich rumaków.

Zainteresowanych odsyłamy na stronę portalu: www.kawaleria.org

Zdjęcie z nagłówka: www.patton.flog.pl

Emilia Szymkowiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*