Kamień do kamienia. Wspólne porządkowanie detali architektonicznych Zamku Lenno | Relacja

W sobotę, 28 maja 2017, o godz. 10.00 na zamku we Wleniu (najstarszym murowanym zamku na Śląsku) spotkali się archeolodzy i wolontariusze, by uczestniczyć w akcji „Kamień do kamienia. Wspólne porządkowanie detali architektonicznych Zamku Lenno”.

wlen8Celem działań było uporządkowanie kamieni i zabezpieczenie tych, których detale architektoniczne mogą mieć kluczowy wpływ na jeszcze starsze datowanie wleńskiego zamku.

Na zamkowym dziedzińcu zjawili się ochotnicy z Chorzowa, Poznania, Krakowa, Bolesławca, Jeleniej Góry, Bystrzycy Kłodzkiej, Lwówka Śląskiego, gminy Wleń a nawet z Berlina i Wisbaden!

Pod kierownictwem merytorycznym dr. Przemysława Nocunia z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego udało się zabezpieczyć i dołączyć do zbiorów archeologicznych zdeponowanych w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu następujące kamienie – detale architektoniczne:

  • centralna część podwójnego okna (trójlistnego), wczesnogotycka;

  • narożna część niewielkiego portalu lub obramienia okiennego, wczesnogotycka;

  • dwa fragmenty płyt posadzkowych z zachowanymi fragmentarycznie otworami ogrzewania hypokaustycznego (z fazy późnoromańskiej lub wczesnogotyckiej);

  • narożny fragment obramienia okiennego (renesansowy, fascjowy);

  • dwa niewielkie, bliżej nieokreślone fragmenty kamieniarki z fazy gotyckiej.

wleń 4Organizatorem akcji była Gmina Wleń we współpracy ze Stowarzyszeniem „Wieża Księżęca w Siedlęcinie”, koordynatorem Anna Komsta – dyrektor Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu. Zabezpieczenie cennych detali architektonicznych wynikało z troski samorządu oraz lokalnej społeczności o dziedzictwo kulturowe i historyczne Zamku Lenno, podyktowane niepokojącymi sygnałami o aktach wandalizmu i kradzieży kamiennych detali na terenie lwóweckim i gminie Wleń. Podczas akcji uporządkowano również kilkadziesiąt innych kamieni, które ułożono w tzw. „kaplicy zamkowej”. Akcję objął opieką Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatura w Jeleniej Górze – mgr Wojciech Kapałczyński. To pierwsze tego typu społeczne działania na Zamku Lenno. W planach są kolejne.

Anna Komsta

Fot. Marek Gaworski – Zamki, Pałace, Dwory

Wleń – Lahn fotograficznie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*