Szczątki pradziadka „Inki” ppłk. Karola Rzepeckiego wrócą do Polski

Turecki minister kultury i turystyki poinformował opinię publiczną, że szczątki pradziadka „Inki” ppłk. Karola Rzepeckiego wydane zostaną Polsce i rozpoczęta została procedura ich zwrotu.

Wiemy, że osoba, któr tu leży, ma pochodzenie polskie. Wiemy również, że członkowie jego rodziny są obecnie w Polsce. Rozpoczęliśmy proedurę zwrotu szczątków. Strona rosyjska również będzie  w nią włączona, ponieważ żołnierz również był Rosjaninem. Strona polska domaga się, by ten człowiek został pochowany w miejscu pochodzenia i być może zostanie wzniesiony grób lub mauzoleum w Polsce – taką infomację przekazał turecki minister kultury i turystyki Numan Kurtukmuş.

Informacje o odnalezieniu trumny z ciałem ppłk. Karola Rzepeckiego pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki” ukazały się w maju 2017 roku. Na stronie rosyjskiej gazety gazeta.ru w artykule Pawła Kotlara widniała informacja, że dokonano identyfikacji doskonale zachowanego ciała rosyjskiego oficera, pochowanego w 1894 roku. Ciało odnaleziono we wschodniej Turcji w mieście Ardagan, na terenie dawnego cmentarza katolickiego. Początkowo sądzono, że znalezione zwłoki to szczątki rosyjskiego generała Hejmana. Strona rosyjska na miejsce wysłała Olega Czestiakowa, specjalistę z rosyjskiego wojenno – historycznego archiwum w celu dokonania ekshumacji i identyfikacji znalezionych zwłok. Okazało się, że szczątki nie należą do generała Hejmana, tylko do ppłk. Karola Karolewicza Rzepeckiego – pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki”. Na łamach gazety.ru opulblikowano artykuł,  z którego wynikało, że zmarły był katolikiem, nie mając przy tym pojęcia, że był on pradziadkiem bohaterskiej sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Daniuty Siedzikówny ps. „Inka”. W artykule wspomniano również o dwóch córkach ppłk. Karola Rzepeckiego: Marii i Helenie. Jedna z nich – Helena była autorką pamiętnika, którego fragmenty opublikowano w Biuletynie IPN nr 1/2017. Instytut Pamięci Narodowej poinformował, że zostaną podjęte kroki w celu sprowadzenia zwłok ppłk. Karola Rzepeckiego do Polski. Zmarły był oficerem korpusu piechoty armii rosyjskiej, zastępcą dowódcy 20. pułku piechoty. Wielokrotnie podkreślał, że jest Polakiem i katolikiem. IPN poinformowało, że Rzepeccy byli rodem o wspaniałych tradycjach patriotycznych, a jego członkowie byli dotkliwie prześladowani po upadku Powstania Styczniowego. Ppłk. Karol Rzepecki był pradziadkiem „Inki” a jego córka Helena Tymińska, była po kądzieli babcią Danuty Siedzikówny.

Źródła: wprost.pl telewizjarepublika.pl

Fot.: Ciało pradziadka Danuty Siedzikówny „Inki”, podpułkownika Karola Rzepeckiego. Źródło: gdansk.ipn.gov.pl

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*