Ostatnie wydarzenia z kalendarium historycznego

Pobierowo: pojazd z II Wojny Światowej wykopany na plaży

Pobierowo: pojazd z II Wojny Światowej wykopany na plaży

Pobierowo: w czwartek  9 lutego na plaży  rozpoczęła się akcja wydobycia wraku pojazdu z czasów II Wojny Światowej.  Okazało się, że jest to niemiecki Kubelwagen.

Pojazd został odkryty przez spacerowiczów, którzy zauważyli metalowe elementy wystające z piasku. Następnie zawiadomili Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Pracownicy placówki potwierdzili wagę znaleziska. Po dokonaniu oględzin stwierdzono, że udało się zlokalizować szczątki niemieckiego samochodu Kubelwagen, który porzucono w 1945 r.

Wydobyciem auta zajęli się pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wrak odsłonięto przy użyciu koparki, a następnie przewieziono do Muzeum Oręża Polskiego. Będzie to pierwszy tego typu zabytek w tej placówce. Teraz muzealnicy ocenią, w jakim stanie są poszczególne części.

Kubelwagen typu 82 był samochodem osobowo-terenowym, stanowił podstawę floty samochodowej niemieckiego armii. Został skonstruowany na specjalne zamówienie Wehrmachtu. Projekt pojazdu stworzył Ferdynand Porsche, produkowało go przedsiębiorstwo Volkswagen. W planowanie budowy auta miał być zaangażowany sam Adolf Hitler. Łącznie powstało około 50 tys. egzemplarzy. Pojazdy słynęły ze swojej niezawodności oraz łatwości napraw. Auta osiągały prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Kubelwageny miały składaną szybę i otwarte nadwozie zakrywane brezentowym dachem. Opracowano kilka wersji: na gaz drzewny, odmianę półgąsienicową. Aby nadawał  się do walk na terenach pustynnych, wyprodukowano specjalne opony. Samochody tego typu były wykorzystywane na wszystkich frontach II Wojny Światowej.

Źródła: tvn24.pl, muzeum.kolobrzeg.pl, szczecin.wyborcza.pl, wiadomości.wp.pl

Fot.: Wikimedia Commons

Magdalena Makówka

PartnerzyPrzewiń do góry