Szkoła zabójców | Recenzja

Brandon Webb, Szkoła zabójców

Dlaczego warto przeczytać najnowszą książkę autorstwa prawdziwej ikony świata oddziałów specjalnych, Brandona Webb’a Szkoła zabójców? Przede wszystkim dlatego, że do tej pory nikt nie pisał o najnowocześniejszym kursie snajperskim na świecie, którego absolwentami są między innymi takie legendy świata militarnego jak Chris Kyle, Rob Furlong czy Jason Delgado.

Szkoła zabójców to dziesiąta już książka autorstwa Brandona Webba, człowieka uważanego za autorytet w dziedzinie szkoleń wojskowych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu zdobytemu w elitarnej formacji United States Navy SEALs podczas misji na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie i w Iraku, został po ukończeniu służby czynnej instruktorem tejże jednostki. W 2004 roku mianowany został szefem kursu snajperskiego Navy SEAL, a właściwie jego autorem, gdyż to do niego należało zadanie skonstruowania, zaprojektowania i wdrożenia najnowocześniejszego programu szkoleniowego dla snajperów na świecie.

Proces tworzenia nowego szkolenia snajperskiego dla jednostek specjalnych Stanów Zjednoczonych jest głównym tematem poruszanym w najnowszej książce Brandona Webba, wydanej w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Autor prócz głównego zagadnienia przedstawia historie czterech ludzi, którzy zdołali ukończyć to piekielnie trudne szkolenie. Dokonuje przez to próby ukazania czytelnikowi sensu i znaczenia istnienia wszystkich elementów tytułowej Szkoły zabójców.  

Każdy z bohaterów zdający relacje ze swoich przeżyć w trakcie wykonywania śmiertelnie niebezpiecznych zadań wskazuje na fakt, iż niejednokrotnie umiejętności nabyte w trakcie owego szkolenia ratowały im życie. Zupełnie nowatorskie metody przyjęte przez Webba i pozostałych organizatorów szkolenia, zostały przyjęte przez środowisko wojskowych szkoleniowców jako nowy standard, określany w książce mianem „platynowego standardu”. Książka jest ciekawą propozycją nie tylko dla osób interesujących się pracą jednostek specjalnych, czy nawet ogólnie militariami.

Autor niejednokrotnie wskazuje na konieczność zrozumienia psychologicznych mechanizmów kierujących ludzkim zachowaniem w sytuacjach ekstremalnych. Zaskakujące jest jak wiele elementów nie mających nic wspólnego z wojskowością należało zespoić, aby stworzyć skutecznie działający program tego elitarnego szkolenia. Należy również zauważyć, że Brandon Webb jest doświadczonym pisarzem. To już dziesiąta pozycja jego autorstwa, być może dlatego książka napisana jest w tak przystępny sposób, gdyż czyta się ją przyjemnie i szybko. Choć autor często wdaje się w drobne szczegóły i dygresje to zawsze w taki sposób, aby wyłuszczyć czytelnikowi najważniejsze kwestie poruszanego problemu.

Książka bez wątpienia jest pozycją godną polecenia dla każdego czytelnika. Mimo, że wypełniona jest relacjami z najbardziej brawurowych akcji oddziałów specjalnych po pamiętnym dniu 11 września 2001 roku, opisami brutalnych, bezwzględnych i wyniszczających treningów na obozach szkoleniowych to wiele miejsca autor poświęcił na analizę psychologiczną ludzi, których miał okazję wyszkolić do najbardziej niebezpiecznych i trudnych zadań na współczesnym polu bitwy. Z pewnością w tej znakomitej pozycji każdy czytelnik, bez względu na zainteresowania znajdzie coś co go zaciekawi lub wręcz zaintryguje. W sześciostopniowej skali książka bez wątpienia zasługuje na pięć punktów.

Wydawnictwo: Muza

Ocena recenzenta: 5/6

Marcin Cybulski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*