Szósty odcinek nowego sezonu „Sensacji XX wieku” już w najbliższą niedzielę

Szósty odcinek nowego sezonu „Sensacji XX wieku” na National Geographic Channel opowiada o generale Andrieju Własowie, postaci równie tragicznej co tajemniczej. 

Odcinek 6 – „Własow”, premiera w niedzielę, 25 października, godz. 21:00

Tego człowieka dwukrotnie skazano na śmierć: w 1946 roku na mocy wyroku sowieckiego sądu został powieszony na strunie fortepianowej, co miało przedłużyć jego mękę. Po raz drugi skazano go na śmierć cywilną, gdy propaganda rozpowszechniała fałszywe informacje o jego żołnierzach, którzy mieli mordować powstańców i ludność cywilną w Warszawie w 1944 roku; było to kłamstwo, gdyż w Warszawie nie było żołnierzy, a zbrodnie popełniali degeneraci Kamińskiego. Kim był generał Andriej Własow? Dlaczego ten bohater bitwy pod Moskwą w 1941 roku, decydującej dla dalszego biegu wojny, podjął kolaborację z Niemcami? Jak to się stało, że w 1945 roku, już po zakończonej wojnie został schwytany przez NKWD?

Dopiero teraz, na podstawie ujawnionych dokumentów, można odtworzyć dramatyczne wydarzenia. Jednakże wciąż nieznana pozostaje relacja Własowa i pułkownika (późniejszego generała) Reinharda Gehlena, szefa wywiadu wojskowego Fremde Heere Ost. Dlaczego ten oficer tak zabiegał o utworzenie armii Własowa, na co Hitler zgodził się dopiero w ostatnim okresie wojny? Jedyne źródło, w którym można szukać odpowiedzi na to pytanie – pamiętnik Gehlena, jest absolutnie niewiarygodny. Bo być może przebiegłym szefem FHO nie kierowały pobudki patriotyczne, lecz chęć wykorzystania żołnierzy i zwolenników Własowa w siatce szpiegowskiej, którą budował na terenie ZSRR i którą bardzo sprawnie wykorzystał po wojnie.

Najbliższy odcinek „Sensacji XX wieku” to także gwiazdorska obsada – w rolę generała Własowa wcielił się Mirosław Baka, a przy produkcji widowiska pracowali także Adam Woronowicz, Anita Jancia oraz Bartosz Porczyk.

Drugi z nowych odcinków „Sensacji XX wieku” pod tytułem „Własow” można zobaczyć już w najbliższą niedzielę, 25 października, o godz. 21:00 na National Geographic Channel

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*