Cenna fotografia trafiła do Gdańska

Cenny dar ukazujący zniszczony Gdańsk w 1947 roku został przekazany do Muzeum Historii Miasta Gdańska. Zdjęcie przedstawia zniszczenia głównego miasta przed odbudową.

Darczyńca – Jerzy Główczewski, pilot służący w czasie II wojny światowej w Dywizjonie 308 przekazał fotografię, którą wykonał warszawski aeroklub do którego później należał. Były pilot wstąpił do Dywizjonu w 1944 roku i stacjonował we Francji. Ma na swoim koncie wiele walk z okupantem. Po wojnie zdemobilizował się i uczęszczał do aeroklubu w Warszawie skąd pochodził. Ów zdjęcie wykonano w 1947 roku z pokładu samolotu PIPER-CUB należącego do tego klubu. Miasto uwiecznione jest od strony południowo-wschodniej i bardzo dobrze ukazuje gruzy starego miasta oraz gdańskich wysp i spichlerzy.

To zdjęcie w zbiorze gdańskiego muzeum jest wyjątkowe gdyż pokazuje ruiny miasta z perspektywy lotu ptaka a nie jak zazwyczaj ujęć z ulicy. Fotografia będzie stanowić element stałej wystawy która powstanie w tym roku po remoncie „sali palowej”, która dotychczas służyła jako pomieszczenie do wystaw czasowych.

Źródło: wyborcza.pl

Radosław Dulski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*