Sztuka starożytnego Egiptu we Wrocławiu

W Sali pod Filarem Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego można obejrzeć za darmo wiele ciekawych eksponatów z zakresu sztuki starożytnego Egiptu. Wystawa czasowa nosi tytuł Sztuka starożytnego Egiptu i można ją oglądać do 17 maja 2017 roku.

Od stycznia w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego można obejrzeć wiele ciekawych okazów ze starożytnego Egiptu. Na wystawie obecne jest kilkanaście odlewów gipsowych wykonanych 100 lat temu, które przedstawiają zabytki egipskie z różnych okresów. Warta uwagi jest także mumia młodej kobiety znad Nilu sprzed 2,5 tys. lat, a także obiekty z wypraw Napoleona Bonaparte.

Duża część eksponatów pochodzi z kolekcji Johanna Gustava Gottlieba Büschinga (1783-1829), twórcy pierwszego muzeum we Wrocławiu. Jednym z najciekawszych i najlepiej wykonanych jest odlew z grobowca Merenptaha z Doliny Królów, przedstawiający głowę faraona. Co warte odnotowania jego wykonanie zlecił Richard Lepsius – nestor niemieckiej egiptologii – powiedział Patryk Chudzik ze Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich dla PAP. Dziś niemal każdy może po kilku godzinach lotu znaleźć się w Egipcie wśród starożytnych zabytków. Jednak jeszcze ponad 100 lat temu była to długa i niebezpieczna wyprawa. Dlatego pokazując odlewy, zapoznajemy się nie tylko z wysublimowaną sztuką faraońską, ale również historią dyscypliny – egiptologii – dodał.

W sumie, na wystawie znajduje się aż 13 odlewów wzorowanych na oryginałach. Wśród nich jest między innymi popiersie Neferetiti, odlewy ze świątyni Hatszepsut czy głowa posągu faraona Taharkia. Okres, który obejmują eksponaty jest niezwykle szeroki, bowiem obejmuje czas od Starego Państwa po okres ptolemejski. Prezentowane są także unikatowe egzemplarze Description de l`Égypte, po których publikacji wybuchła w Europie egiptomania.

Wystawa potrwa do 17 maja br. Można ją zwiedzać przez cały tydzień, z wyjątkiem środy, w godz. 10.00–16.00.

Źródła: naukawpolsce.pap.pl, muzeum.uni.wroc.pl

Fot.: muzeum.uni.wroc.pl, Wikimedia Commons

Agnieszka Popiak

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*