Szukał młotka, znalazł skarb

W 1992 roku w Suffolk (Anglia) Eric Lawes na swojej farmie szukał zagubionego młotka. Poszukiwania doprowadziły go do odkrycia prawdziwego skarbu, na który składało się prawie 27 kilogramów srebrnych i złotych przedmiotów.

„The Guardian” donosi, że Lawes, który posługiwał się wykrywaczem metali, natrafił na złote monety i srebrne łyżki. Od razu skontaktował się z miejscowymi archeologami oraz z policją. Przybyli na miejsce naukowcy zajęli się badaniem wieku znaleziska.

Skarb, który ważył prawie 27 kilogramów, stanowiło 15 000 złotych monet rzymskich, 200 przedmiotów ze złota i kilka srebrnych łyżek. Judith Plouviez z AP News stwierdziła, że to niesamowite odkrycie, natomiast Rachel Wilkinson uważa, że jest to największy skarb odnaleziony w Wielkiej Brytanii. Wiek znaleziska ustalono, badając napisy na monetach; naukowcy szacują, że pochodzą one z 408 – 409 roku naszej ery.

Archeolog Peter Guest podał, że prawie wszystkie monety były obcięte. Z tych kawałków prawdopodobnie tworzono nowe. Imperium Rzymskie nie dostarczało do Brytanii (prowincja Rzymu) nowych monet, stąd też taki sposób wytwarzania kolejnych pieniędzy. Badacze twierdzą, że skarb należał do rodziny rzymsko-brytyjskiej. Rzymianie często grzebali w ziemi cenne przedmioty, zwłaszcza w okresie walk i niepokojów.

Bardzo prawdopodobne, że był to skarb o dużym znaczeniu dla ukrywającej go rodziny. W książce „The Hoxne Late Roman Treasure: Gold Jewellery and Silver Plate” Catherine Johns potwierdza tą teorię opisując, w jaki sposób przechowywano drogocenne skarby. Niektóre przedmioty odkryte w 1992 roku były zapakowane w małe drewniane skrzynki wyłożone skórą, a kawałki drewna, zamków i gwoździ otoczone złotem i srebrem. Jest to znak, że ukryte przedmioty nie były grzebane pośpiesznie, ale z należytą starannością.

Wśród odkrytych artefaktów znajduje się złota bransoleta z napisem Utere felix domina Iuliane. Na innym przedmiocie widnieje kolejne imię: Aurelius Urscinus. Naukowcy uważają, że osoby te mogły być parą, ale nie są to potwierdzone informacje.

Rząd brytyjski przekazał znalazcy 1,7 miliona funtów do podziału z rolnikiem, na którego ziemi dokonano odkrycia. Przy okazji, Eric Lawes odnalazł swój młotek, który obecnie znajduje się
w British Museum.

Źródło: histecho.com

Karolina Charchowska

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*